Davke je pametno plačevati
»Pametno je plačevati davke, tudi na tem področju je treba biti etičen, čeprav to ni vrlina sedanjega časa,« je dejala Pavla Zadnikar Vencelj, prokuristka računovodskega servisa Vencelj, ki je v petek v Preddvoru pripravil srečanje z uporabniki njegovih računovodskih storitev in poslovnimi partnerji.
Preddvor – Računovodski servis Vencelj, ki deluje od marca 1990 dalje, je tokrat desetič pripravil ponovoletno srečanje, na katerem že po pravilu svojim strankam predstavijo spremembe zakonodaje, ki vplivajo na plačevanje davkov in prispevkov. Tudi letos je bilo tako. Po nagovoru Cilke Habjan, direktorice Davčnega urada Kranj, ki je izpostavila prizadevanja urada, da pobere toliko davkov, kot jim narekujejo predpisi, so njene sodelavke Vlasta Srebotnjak, Mirjam Misson, Natalija Lazar in Mirjana Možina predstavile aktualne novosti in spremembe pri plačevanju socialnih prispevkov in davkov ter najpogostejše nepravilnosti, ki jih davčna uprava ugotavlja pri davčnem nadzoru. Med novosti in spremembe sodijo delna oprostitev plačila prispevkov delodajalca za starejše delavce, vračilo prispevka delodajalca za prvo zaposlitev, uvedba novega prispevka za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja, kamor štejejo tudi podjemne in avtorske pogodbe, davčna obravnava začasnega in občasnega dela upokojencev, oprostitev plačila prispevka delodajalca, če zaposli delavca, mlajšega od trideset let, novosti na področju prispevkov, ki jih za socialno varnost plačujejo samozaposleni … Kar zadeva davčni nadzor, se ta – kot smo slišali – zadnja leta vse bolj usmerja na tvegana področja, v odkrivanje davčnih utaj in v spodbujanje zavezancev za prostovoljno plačevanje davkov. Med najpogostejše nepravilnosti, ki jih ugotavljajo, uvrščajo neplačevanje prispevkov za socialno varnost in akontacije dohodnine, različna posojila in povračila stroškov zaposlenim, za katere se izkaže, da so po vsebini plače, spreminjanje ali brisanje izvornih računov oz. podatkov pri gotovinskem poslovanju ... Pri nadzoru obračuna davka od dohodkov pravnih oseb ugotavljajo med drugim odhodke, ki niso potrebni za poslovanje podjetja oz. imajo značaj privatnosti, in ugodnosti, ki so že skorajda na meji davčne zatajitve. Lani so davčni inšpektorji začeli uporabljati tudi pooblastilo o prepovedi opravljanja dejavnosti, na podlagi katerega lahko za tri dni zaprejo gostinski lokal, če zavezanec ne izdaja računov, ne oddaja obračunov DDV, posluje, čeprav ima blokirane račune, nima registrirane dejavnosti, a kljub temu posluje in izdaja račune (z DDV-jem). Paragonski bloki so še vedno v veljavi, vendar je vlada zavezala ministrstvo za finance, da do konca marca pripravi predpis za omejitev izdajanja tovrstnih računov oz. za uporabo registrskih blagajn ali druge podobne opreme.
Srečanje so popestrili še z nekaterimi drugimi predstavitvami. Sonja Šinigoj in Boris Kalin iz podjetja Saop sta predstavila informacijske sisteme za podjetnike, Borut Zajc svojo knjigo Od posla do užitka, prostovoljka Ema Marija Hudelja iz Preddvora pa vtise s prostovoljnega dela v Peruju.