Gorenjski glas v letu 2022

V letu 2022 bodo izšle 104 številke časopisa Gorenjski glas, toliko kot lani. Žal vas ob plačilu letne naročnine še vedno ne moremo povabiti na kavico, upajmo, da bo že prihodnje leto spet vse po starem.

Za plačilo položnice vam je na voljo receptorka ob vhodu v poslovno hišo na Nazorjevi ulici 1 v Kranju, ki dela tudi za Gorenjski glas. Če boste prišli s položnico, jo lahko plačate pri njej in se tako izognete bančnim stroškom. Toda darilo boste tako kot vsi drugi prejeli po pošti, saj ne želimo, da bi pri vhodu nastajala gneča in bi drugi iz poslovne hiše negodovali zaradi nevarnosti okužbe. Pričakujemo, da bomo darila pošiljali dvakrat mesečno, morda tedensko, vse bo odvisno od tega, koliko plačil se bo nabralo.

Še poleti smo upali, da boste spet lahko prišli do našega okenca, plačali letno naročnino, izbrali darilo in poklepetali ob kavici. Sredi lanskega leta smo nabavili knjige priljubljenega pisatelja Ivana Sivca, zaradi novega vala epidemije bodo počakale na prihodnje leto.

Darilo vam bomo poslali po pošti

V teh dneh boste prejeli položnice in po plačilu letne naročnine vam bodo iz tiskarne poslali darilo, ki bo enako za vse. Praktične stvari vam bodo med letom pri­šle prav, dodali smo seveda kavico, da si jo boste lahko sami skuhali in jo popili ob branju Gorenjskega glasa.

Pri naročnikih, ki težko pridete v Kranj, je lansko pošiljanje daril po pošti naletelo na dober odmev, nekateri ste nas poklicali in se toplo zahvalili za darilo in seveda za pozornost.

Po pošti vam žal ne moremo pošiljati dežnikov, najbolj priljubljenega darila, ki je kot »gorenjska marela« že nekakšen zaščitni znak Gorenjskega glasa. Knjige najlažje izberete sami, saj vsi ne beremo enakih knjig. Poleg tega so težke za pošiljanje, kar pomeni, da je poštnina visoka. Naša najbolj običajna darila bodo torej morala počakati na čas po epidemiji.

Še vedno delamo od doma

Pošiljanje daril smo tudi letos zaupali tiskarni, ker velika večina kolektiva še vedno dela od doma. V poslovnih prostorih so le sodelavci tehnike in naročniške službe, ki se oglašajo na vaše telefonske klice. Tako se dokaj uspešno izogibamo okužbam s koronavirusom.

Nekaj okužb smo imeli, nihče sicer ni huje zbolel, saj smo se vsi cepili, kar je odraz odgovornosti in solidarnosti delovnega kolektiva. Do izraza je prišla zavest o notranjem lastništvu družbe, saj nam ni vseeno, kako poslujemo v teh težkih časih, delamo več kot običajno in tudi lansko poslovno leto je bilo uspešno.

Neverjetne podražitve

Epidemija že opleta z repom, saj se dražijo hrana, elektrika in drugi energenti, gradbeni material in tako naprej. Inflacija je bila lani 4,9-odstotna, iztekla so se torej leta brez inflacije in brez obresti.

Na področju tiska so se v lanskem drugem polletju stroški povečali za petino. Šok pa smo doživeli sredi decembra, ko so nam tiskarji sporočili letošnje cene tiska, ki so višje za skoraj polovico. Glavni razlog je kar 80 odstotkov dražji časopisni papir, ki ga poleg tega primanjkuje. Papirnice so se namreč preusmerile v izdelavo kartonaže, ki je zaradi dostave na dom vse bolj iskana. K neverjetnim po­dražitvam prispeva tudi vse dražja energija, še posebej plin, ki poganja papirnice. K pomanjkanju papirja prispevajo tudi prekinjeni čez­oceanski prevozi, saj četrtina papirja prihaja iz oddaljenih koncev sveta.

Dražji tudi Gorenjski glas

Zaradi dražjega tiska in dostave smo sredi lanskega leta ceno časopisa povišali na 2 evra, z letošnjim letom cena torkove številke ostaja 2 evra, cena petkove številke pa znaša 2,2 evra, saj zaradi televizijske priloge vsebuje več papirja.

Časopis smo torej podražili po petih letih, saj je cena 1,85 evra veljala vse od 1. julija 2016. Po petih letih stabilnosti torej prihaja nestabilnost, tako je pač v tržnem gospodarstvu, ki pozna nihanja; in ne preostane nam drugega kot prilagoditev.

Še naprej boste deležni vseh dosedanjih popustov, ki veljajo za posameznike oziroma za fizične osebe, medtem ko pravne osebe plačujejo polno ceno. Pri letni naročnini je popust 25-odstoten in letos bo­ste prihranili 54,60 evra, kar praktično pomeni, da boste časopis četrt leta (tri mesece) prejemali brezplačno. Pri polletni naročnini je popust 20-odstoten in letos bo­ste prihranili 43,68 evra, kar praktično pomeni, da boste petino leta (2,4 meseca) časopis prejemali brezplačno. Pri rednem plačevanju mesečne naročnine je popust 10-odstoten, prihranili bo­ste 21,84 evra, kar praktično pomeni, da boste desetino leta (1,2 meseca) časopis prejemali brezplačno. Z drugimi besedami, splača se biti redni plačnik naročnine, še najbolj pa se splača letna naročnina.

Jutranjo dostavo opravlja podjetje Izberi

Od lanskega maja jutranjo dostavo časopisa oprav­lja podjetje Izberi iz Ljubljane, ki dostavlja tudi slovenske dnevne časopise. Po začetnih težavah Izberi svoje delo dobro opravlja, zatakne se le, če začne delo na terenu opravljati nov raznašalec, ki še ne obvlada vseh podrobnosti dostave. Ali pa če kdo zboli, kar se v teh epidemioloških razmerah hitro zgodi. Takrat vam časopis prinese poštar z redno poštno dostavo, ki je seveda kasnejša.

Približno polovico izvodov Gorenjskega glasa dostavijo poštarji, saj ima Izberi dostavno mrežo le v večjih krajih. Tudi pri poštni dostavi se lahko zatakne, če zboli preveč poštarjev.

Težave z dostavo urejata naši sodelavki Renata in Klavdija, ki ju nemudoma pokličite in povejte, da niste dobili časopisa; vaše podatke bosta vnesli v reklamacijski sistem podjetja Izberi, s pomočjo katerega je obveščen tudi raznašalec na terenu. Pošta Slovenije takšnega sistema nima, težave naši sodelavki rešujeta z upravniki pošt.

Upajmo, da novi val epidemije z zelo nalezljivim omikronom ne bo povzročal težav pri dostavi časopisa.

Karavanke bodo izhajale naprej

Zelo dobro ste sprejeli prilogo Karavanke, ki po zaključku čezmejnega projekta izhaja v sodelovanju z Mohorjevo družbo iz Celovca. Karavanke so priložene Gorenjskemu glasu in Novicam, časopisu slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem.

V prilogi Karavanke so objavljeni kakovostni novinarski članki, ki so najboljši dokaz, da so tiskarni mediji še vedno privlačni, če so zanimivi, če pisci zelo dobro po­znajo teren in najdejo do­bre zgodbe.

Nova spletna stran

Kljub težkim časom nismo pozabili na razvojne projekte. Že jeseni smo začeli nameščati nov uredniški si­stem, zaradi okužb s koronavirusom smo uvajanje prekinili, nadaljevali bomo januarja, če nam ne bo spet zagodla epidemija. V povezavi z uredniškim sistemom je predvidena tudi izdelava novega spletnega časopisa, saj sedanji potrebuje posodobitev, še posebej v smislu novih, digitalnih prodajnih poti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 19. maj 2014 / 12:18

Razstava aktov na Glasu

V avli Gorenjskega glasa so do 11. junija na ogled dela članov Slikarskega kluba Škofja Loka, ki se predstavljajo z razstavo aktov.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 17. september 2009 / 07:00

Srečanje sosedov na sedlu Rožca

Rožca - V soboto so se na sedlu Rožca, 1587 metrov visoko na meji med Slovenijo in Avstrijo, znova srečali prijatelji z obeh strani meje. Okrog štirideset se jih je povzpelo na s...

Slovenija / četrtek, 17. september 2009 / 07:00

Janezova kapelica pod Kofcami

Zgrajena je bila pred dobrimi osemdesetimi leti, v njej pa so bile do začetka septembra redne nedeljske maše.

Zanimivosti / četrtek, 17. september 2009 / 07:00

Največ planincev v trinajstih letih

Ratitovec - Planinsko društvo za Selško dolino Železniki je pred kratkim priredilo tradicionalni, že 33. pohod na Ratitovec, ki se ga je udeležilo največ planincev v zadnjih trin...

Nasveti / četrtek, 17. september 2009 / 07:00

Gobe

Prav gotovo je, da je človek nabiral gobe za prehrano že v pradavnini. V kitajski civilizaciji in kulturi so gobe, po nekaterih ocenah, imele pomembno vlogo že pred več kot 7000 leti. Glavna kuli...

Nasveti / četrtek, 17. september 2009 / 07:00

Zelena odvaja strupe

Zelena je močno aromatična vrtnina izvrstnega okusa, ki jo vse bolj cenimo tudi zaradi zdravilnih odlik. Vsi njeni deli, najsi imamo v mislih gomolj, steblo, liste ali semena, močno spodbujajo odvajan...