Skupno ogrevanje blokov
V Mojstrani po novem 91 stanovanj v devetih blokih ogrevajo prek skupnega sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Stroški ogrevanja bodo predvidoma za skoraj četrtino nižji kot doslej.
Pogodbena oskrba s toploto pomeni, da se investicija, vzdrževanje in upravljanje kotlovnice odplačujejo celotno pogodbeno dobo – 15 let – prek fiksnega dela kot priključna moč, stroški za nabavo energentov pa se poravnavajo prek variabilnega dela kot cena toplote.
Mojstrana – V četrtek so v Mojstrani slovesno predali namenu nov sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Na sistem je priključenih 91 stanovanj v devetih več kot trideset let starih objektih. V enem od njih je tudi kotlovnica, katere delovanje je bilo zadnjih nekaj let vprašljivo, saj so bili več kot dvajset let stari kotli v zelo slabem stanju. Kot energent so uporabljali kurilno olje, stroški za obratovanje starih in predimenzioniranih naprav pa so bili zelo visoki, so pojasnili v družbi Dominvest, ki upravlja objekte. »Obnova je bila nujna, a za celostno obnovo etažni lastniki niso imeli dovolj zbranih sredstev. Zato smo lani izvedli razpis za izbiro najugodnejšega ponudnika za izvedbo prenove sistema daljinskega ogrevanja na način pogodbene preskrbe s toploto. Stanovalci so z več kot tričetrtinskim soglasjem za ponudnika izbrali družbi Petrol in Eltec Petrol.«
Družba Petrol bo sistem upravljala 15 let, ga razvijala ter po potrebi širila in nanj priključevala nove zainteresirane uporabnike, stroški ogrevanja pa se bodo, tako obljubljajo, znižali kar za okoli dvajset odstotkov. Kot pojasnjujejo v Petrolu, se bo investicija v celoti pokrivala iz prihrankov pri stroških ogrevanja.
Sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso v Mojstrani je eden prvih primerov pogodbene preskrbe s toploto iz obnovljivih virov energije za skupino večstanovanjskih stavb v Sloveniji. »Projekt je primer dobre prakse pozitivnega sodelovanja vseh deležnikov. Sredstva rezervnih skladov stavb, čeprav so bila izvedena vzdrževalna dela, ostajajo nedotaknjena in se lahko namenijo za druge sanacije na objektih,« poudarja direktor družbe Dominvest Marjan Potočnik. »Daljinsko ogrevanje na lesno biomaso je odlična izbira tako za alpsko okolje kot tudi za stanovalce, saj je ekološko in prinaša nižje stroške etažnim lastnikom.«
Za ogrevanje bodo v Mojstrani na leto porabili okoli osemsto ton sekancev.