Podatki, ki bodo umerili davek
S 1. januarjem je začel veljati nepremičninski davek. Njegova osnova je posplošena tržna vrednost nepremičnin. So podatki o vaši nepremičnini v registru nepremičnin pravi?
Kako izračunati davek? Na strani Gurs (e-prostor) preverite vrednost nepremičnine. Davčna osnova za stanovanjsko nepremičnino z vrednostjo 100.000 evrov bo letos znašala 80 odstotkov, torej 80.000 evrov. Če lastnik biva v tej nepremičnini, bo obdavčen po stopnji 0,15 odstotka. Plačal bo 120 evrov davka. Če lastnik ne biva v stanovanju ali hiši niti ničesar ne oddaja v najem, je stopnja obdavčitve 0,50 odstotka. Plačal bo 400 evrov davka.
Ljubljana, Kranj – Odgovor na zgornje vprašanje je jasen: to morate preveriti sami! Aleš Seliškar, direktor Geodetske uprave RS, pravi, da so imeli do sedaj kar polovico lastnikov, ki so prišli k njim preverjat podatke. Zaradi velika števila strank se je od ponedeljka treba naročiti in zgolj spreminjati podatke. »Podatek iz registra nepremičnin lahko preverite doma prek računalnika ali z javnim vpogledom, ko na geodetski upravi naročite izpisek,« razloži direktor.
Ko lastniki ugotovijo, da podatki ne izkazujejo dejanskega stanja, jih lahko nekaj uredijo prek računalniške aplikacije e-prostor, nekaj prek natisnjenih obrazcev, za nekaj pa se morajo oglasiti v eni od geodetskih pisarn. Za obisk se je treba naročiti, možnosti sta dve: ali po telefonu št. 01/478 48 00 ali prek registra nepremičnin (e-prostor). Pri obeh določijo stranki ustrezno geodetsko upravo oziroma pisarno, dan in uro, ki je seveda še na voljo. Pri naročanju je obvezna uporaba EMŠO, saj geodeti vsakemu lastniku omogočajo en termin. Kdor ne bo prišel niti se ne bo odjavil vsaj dva dni prej, drugega termina ne bo dobil.
Seliškar opozarja, da vseh podatkov pri njih ni mogoče spremeniti. Stalno prebivališče je treba urejati na upravnih enotah, namensko rabo zemljišč in zemljišč za gradnjo stavb na občinah, dejansko rabo zemljišč in podatke o vodnih zemljiščih na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, podatke o gozdnih režimih, rastiščnih koeficientih in odprtosti gozda na zavodu za gozdove, številke stanovanj mora brezplačno urediti upravnik in podobno.
Druge podatke seveda lahko uredi. »Če nekdo želi spremeniti lastništvo, saj še ni urejeno v zemljiški knjigi, mora prinesti overjeno pogodbo, če želi spremeniti kvadraturo uporabnih površin, mora podati dokaz, na primer skico in fotografijo; če spreminja uporabnost, mora to dokazati vsaj s sliko,« pojasnjuje direktor Seliškar. Poudarja, da bodo geodeti le spreminjali podatke, ne dajejo pa nasvetov o znižanju davka. Vsi lastniki nepremičnin bodo do 1. februarja prejeli obvestila o podatkih o nepremičninah v njihovi lasti z informativnim izračunom. Podatke bo mogoče popravljati do 31. marca, nato bo Davčna uprava razposlala odločbe o odmeri davka.