V predoru skoraj dvesto kamer
V nadzornem centru DARS-a na Hrušici so v sredo tudi uradno predstavili novi sistem video nadzora in avtomatske detekcije prometa, ki od prejšnjega meseca deluje v predoru Karavanke.
Drugo predorsko cev bodo začeli graditi čez dve leti, zgrajena pa mora biti do leta 2019. Sedanja predorska cev bo postala ubežni rov.
Hrušica – Novi videonadzorni sistem sta predstavila predsednik uprave DARS Matjaž Knez in vodja službe za upravljanje s prometom in prometno varnost Ulrich Zorin.
Kot sta poudarila, novi sistem zagotavlja boljše zaznavanje vseh dogodkov v predoru, kar bo bistveno pripomoglo k večji prometni varnosti v osemkilometrskem predoru. Namesto dosedanjih 46 kamer s starejšo tehnologijo je v predoru zdaj nameščenih okrog dvesto najsodobnejših daljinsko upravljanih kamer, s pomočjo katerih nadzornik v nadzornem centru hitreje zazna morebitno nesrečo in druge izredne dogodke v tunelu, kot so denimo zaustavljeno vozilo, vožnja v napačno smer, ovire ... Omogočeno je tudi snemanje in shranjevanje posnetkov dogajanja v predoru. Nov je tudi sistem detekcije tako imenovanih tablic ADR, to je tablic, s katerimi so opremljena vozila, ki prevažajo nevarne snovi. Takšna vozila namreč skozi tunel peljejo v spremstvu gasilcev. Poleg tega so pred vstopom v predor uredili tudi nov sistem, ki prek semaforja v časovnih intervalih v tunel spušča tovorna vozila.
»Novi sistem bo bistveno prispeval k večji prometni varnosti in učinkovitejšemu vodenju prometa, kar je glavni cilj pri upravljanju enocevnega predora Karavanke,« je poudaril predsednik uprave DARS-a Matjaž Knez. Ureditev novega sistema je stala 2,8 milijona evrov, od tega je 45 odstotkov prispevala Slovenija, 55 odstotkov pa Avstrija. Novi sistem pa je že prestal tudi prvi resni preizkus, in sicer ob decembrski nesreči voznika tovornjaka, ki se je zaletel v podporni steber galerije. Trk so zaznali bistveno hitreje in takoj aktivirali reševalce, s pomočjo posnetkov novih kamer pa so tudi lažje rekonstruirali potek tragične nesreče.