Letos se bomo upokojevali nekaj mesecev starejši kot lani. / Foto: Tina Dokl

V pokoj starejši in z več delovne dobe

Novo leto prinese tudi spremembe pri pogojih za upokojitev. Po pokojninski reformi, ki je začela veljati pred letom dni, velja prehodno obdobje, ko se postopoma zvišuje zahtevana upokojitvena starost in podaljšuje pokojninska doba.

Kranj – Ženske, ki se bodo upokojevale letos, morajo biti stare 58 let in štiri mesece ter imeti 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, toda brez dokupa. Moški se lahko upokojijo, če so stari 58 let in osem mesecev ter imajo štirideset let pokojninske dobe, a prav tako brez dokupa. Ženske, ki imajo najmanj dvajset let pokojninske dobe, se lahko upokojijo, če so stare 62 let, z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa, če so stare 64 let. Moški gredo lahko v pokoj tudi v primeru, če so stari 64 let in imajo najmanj dvajset let pokojninske dobe ali če so stari 65 let in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Pokojninska reforma omogoča znižanje starosti zaradi skrbi za otroka, zaradi služenja obveznega vojaškega roka v dolžini dveh tretjin njegovega dejanskega trajanja in zaradi vstopa v obvezno pokojninsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti za ves čas trajanja takega zavarovanja pred dopolnitvijo navedene starosti. Znižanje starostne meje zaradi skrbi za otroke lahko uveljavlja ženska, moški pa le v primeru, da je užival nadomestilo zaradi starševstva. Če je ženska dopolnila 38 let in osem mesecev pokojninske dobe brez dokupa, ji na tej podlagi računajo znižanje od starosti 58 let in štiri mesece, spodnja meja možnega znižanja je 56 let. Pri 38 letih pokojninske dobe se ji znižanje računa od 65. leta.

Znižanje se ji šteje največ do starosti 61 let. Za moškega pa veljata naslednji možnosti: če je dopolnil štirideset let pokojninske dobe brez dokupa, se mu znižanje šteje do starosti 38 let in 8 mesecev in največ do starosti 58 let; če je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, se mu znižanje šteje od starosti 65 let, vendar največ do starosti 61 let.

Moški lahko uveljavlja znižanje starostne meje zaradi služenja vojaškega roka: ko je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, se mu znižanje računa od starosti 65 let in največ do starosti 63 let. Če pa je dopolnil štirideset let pokojninske dobe brez dokupa, se mu znižanje šteje od starosti šestdeset let in največ do starosti 58 let.

Starost je mogoče znižati tudi zaradi vključitve v obvezno zavarovanje pred 18. letom starosti. Ženski, ki je dopolnila 38 let in osem mesecev pokojninske dobe brez dokupa, računajo znižanje od starosti 58 let in štiri mesece, spodnja meja možnega znižanja pa znaša 56 let. Moškemu, ki je dopolnil štirideset let pokojninske dobe brez dokupa, računajo znižanje od starosti 58 let in osem mesecev, spodnja meja možnega znižanja pa je 58 let.

Možna je tudi predčasna upokojitev, in sicer za žensko v letu 2014, če je stara 58 let in štiri mesece ter ima 38 let in osem mesecev pokojninske dobe, za moškega pa, če je star 58 let in osem mesecev ter ima štirideset let pokojninske dobe.

Osnovo za odmero pokojnine bodo letos odmerjali od dvajsetih zaporednih let, to je leto več kot leta 2013.

Spremembe so tudi pri vdovskih pokojninah: pravico do nje bodo letos ovdoveli pridobili pri 54 letih starosti. Upravičenci letos izgubijo pravico do vdovske pokojnine, če sklenejo novo zakonsko zvezo, preden so dopolnili starost 58 let in štiri mesece (ženske) oziroma 58 let in osem mesecev (moški). Starši, ki so izgubili otroka, ki jih je preživljal do svoje smrti, pridobijo v letu 2014 pravico do družinske pokojnine. Vendar mora mati dopolniti 58 let, oče pa šestdeset. Če starši, ki so pridobili pravico do družinske pokojnine zaradi trajne nezmožnosti za delo, v času trajanja te pravice dopolnijo 58 let (mati) oziroma šestdeset let (oče), trajno obdržijo pravico do družinske pokojnine. Invalidsko pokojnino odmerijo od pokojninske osnove, izračunane enako kot pri starostni pokojnini. V letu 2014 jo bodo izračunali na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerih koli najugodnejših zaporednih dvajsetih let zavarovanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 30. junij 2007 / 07:00

Pokrajina mora sama skrbeti zase

Nadaljujemo s stališči gorenjskih poslancev o pokrajinski zakonodaji. Na naša vprašanja je odgovoril poslanec SDS Bojan Homan.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 17. julij 2018 / 20:00

Neznanec oropal trgovino

Zalog pri Cerkljah – Neznani storilec je v petek popoldne oropal trgovino v Zalogu pri Cerkljah. Okoli 16.35 je vstopil v trgovino, zagrozil z orožjem, nato pa odtujil denar, so sporočili s Policij...

Kronika / torek, 17. julij 2018 / 20:00

Iz vozička ukradla torbico

Kranj – Kranjski policisti iščejo mlajšo žensko, ki je v soboto dopoldne v živilski trgovini v Kranju okradla nepazljivo nakupovalko. Iz njenega nakupovalnega vozička je odtujila torbico, jo skrila...

Rekreacija / torek, 17. julij 2018 / 19:59

Jubilejni zlati čipki za Laro in Andreja

V Športnem društvu Kamikaze Železniki so minulo soboto pripravili že dvajseto rekreativno kolesarsko dirko za zlato čipko.

Kultura / torek, 17. julij 2018 / 19:45

Zgodbe, ki jih skrivata nakit in tetovaža

V Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju je na ogled odlična muzejska razstava z naslovom Nakit ostane – Dediščina, naš najdragocenejši nakit. Na ogled je arheološki nakit iz Beograda, Tolmina, Breži...

Šport / torek, 17. julij 2018 / 19:44

Čestitke in torta za Tino

Plavalki kranjskega Triglava Tini Čelik so ob novi medalji na mladinskem evropskem prvenstvu ob domačem bazenu pripravili prisrčen sprejem, Tina pa je obljubila, da se bo pogumno spopadla tudi s člans...