Bojan Homan (Foto: arhiv GG)

Pokrajina mora sama skrbeti zase

Nadaljujemo s stališči gorenjskih poslancev o pokrajinski zakonodaji. Na naša vprašanja je odgovoril poslanec SDS Bojan Homan.

Paket zakonodaje, ki naj bi do leta 2009 uzakonil pokrajine, je sedaj že v javni razpravi. Kako vi gledate na prihodnji nastanek pokrajin?

»Nastanek pokrajin pozdravljam, saj vidim v njih večjo samostojnost in posledično s tem hitrejši in bolj učinkovit razvoj. Pokrajine bodo same skrbele denimo za komunalno ureditev, javne ustanove in podobno, lažje se bomo dogovorili o skupnih medobčinskih projektih. Skratka, če poenostavim - te zadeve se bodo reševale na sedežih pokrajin in ne več v Ljubljani.«

Gorenjska naj bi bila po vladnem predlogu enotna pokrajina, obstajajo pa tudi težnje po delitvi na dve. Katera od rešitev se vam zdi bližja?

»Sprva se je govorilo o šestih do osmih pokrajinah in temu predlogu sem bil sam tudi bistveno bolj naklonjen. Sedanji predlog je štirinajst pokrajin in menim, da je to skrajno število. Jaz vidim Gorenjsko kot eno pokrajino. Nesmiselno se mi zdi deliti Gorenjsko na dva dela, spodnjo in zgornjo. Po vladnem predlogu je Gorenjska ena izmed večjih pokrajin s sedežem v Kranju in to se mi zdi smiselno. Pokrajina mora biti toliko velika, da lahko sama skrbi zase.«

 

Gorenjska je včasih veljala za tretjo najbolj razvito pokrajino v Sloveniji, danes pa zaostaja po vseh kazalcih. Kje vidite razlog za stagnacijo?

»Res je bila Gorenjska včasih med bolj razvitimi. Ne smemo pozabiti dejstva, da je Gorenjska plačala največji davek v času tranzicije. Imeli smo veliko tako imenovane težke industrije, ki je čez noč propadla in veliko ljudi je ostalo brez dela. Samo v Kranju je bil prvi tak primer Tekstilindus, nato Intex, Planika ... Ni občine, v kateri se ne bi zaprla kaka velika tovarna. Druge pokrajine niso bile tako razvite in niso doživele tako velikega šoka. Gospodarstvo je Gorenjska prestrukturirala in imamo veliko novih malih in srednjih podjetij z odlično gospodarsko rastjo. Sedaj se hitro razvija in ima vse možnosti, da dohiti ali celo prehiti ostale pokrajine. Gorenjci smo znani kot pridni in trmasti ljudje in ni bojazni, da ne bi uspeli.«

 

Namena regionalizacije sta tudi decentralizacija in policentrični razvoj. Kako bi to lahko udejanjili tudi znotraj pokrajine same?

»Ravno v tem bo prednost pokrajin. Vsaka pokrajina bo samostojna in sama sebi narekovala tempo napredka in razvoja. Sama bo presojala, kaj je zanjo dobro in kaj ne, hkrati pa se bo razvijala konkurenca in tekmovalnost med pokrajinami, kar pa se mi zdi samo pozitivno. Najprej je potrebno ustanoviti pokrajine jih pustiti, da začnejo funkcionirati, čas pa bo pokazal, katere pristojnosti jim bo potrebno še dodati in katere morebiti odvzeti.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 26. maj 2014 / 14:25

Zbiratelji razstavljali, menjali, brskali in kupovali

Preteklo soboto so se v Lescah srečali gorenjski zbiratelji. Na ogled in v izmenjavo so bili na voljo predvsem kovanci, razglednice in znamke.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Klasični koncerti na Ledinah so se ´prijeli`

Kranj - Koncert klasične glasbe, ki ga je novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah Franc Beguš ob sodelovanju PD Kranj in vrhunskih glasbenikov prvič pripravil ob začetku letošnje poletne pl...

Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Stoletnica na vrhu Vršiča

Tičarjev dom na Vršiču je posebna planinska koča - čeprav nosi ime planinska, je med njenimi obiskovalci še najmanj planincev. Večina gostov je turistov, ki se do nje pripeljejo bodisi z avtomobilom b...

Šport / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Prvič na olimpijskih igrah

Plavalec Robert Žbogar s krstnim nastopom na olimpijskih igrah ni najbolj zadovoljen.

Gorenjska / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Storjen je bil greh zoper pravičnost

Frančiškanski pater Bogdan Knavs, doma v Mošnjah na Gorenjskem, je javno napisal, kaj misli o finančnih polomijah v Cerkvi. Pravi, da zaradi ljubezni do nje in zaradi prepričanja, da bomo vsi nekoč od...

Gospodarstvo / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Predstavili primere dobre prakse

Med primeri dobre prakse je tudi prenova "stoga" na kmetiji pri Petric v Studoru.