Razdelili skupno infrastrukturo
Občine, naslednice nekdanje velike Občine Kranj, so se po skoraj dveh desetletjih dogovorile o delitvi skupne infrastrukture.
Preddvor, Jezersko – »Ob delitvi premoženja med občinami smo se prvotno dogovorili, da se infrastruktura deli po deležih, torej kolikršen delež porabe vode imaš v občini, toliko ti te infrastrukture pripada. Pozneje smo dognali, da to ne drži, ker zakon pravi, da v kolikor se v šestih mesecih infrastrukture ne razdeli, se avtomatično deli po legi. Občina Preddvor je že dobila lastnino po legi in bi s tem že lahko upravljali, ostale občine pa se niso strinjale in zahtevale delitev po deležih,« župan občine Preddvor Miran Zadnikar razlaga zaplet ob delitvi.
»Po novi zakonodaji pa moramo v naslednjem letu začet zaračunavati omrežnino, kar predvideva precejšnjo podražitev vode. To pomeni, da bi bila količina vode na uporabnika pri nas precej višja kot na primer v Kranju in bi gospodinjstva v Preddvoru tako plačala nekaj več kot 12 evrov mesečnega prispevka za vodo, če pa bi imeli enotno ceno na ravni Komunale, pa bi to znašalo nekaj več kot devet evrov na gospodinjstvo. Slednje je za nas zelo vabljivo. Najprej je naša občina zahtevala delitev po legi in enotno ceno, ostale občine pa delitev po deležih in različne cene, kar bi bilo zlasti za Kranj ugodneje. Ko smo se s Kranjem potem sami pogajali, smo se dogovorili za kompromis pri delitvi infrastrukture po deležih in da veljajo enotne cene. Res da smo s tem izgubili neko premoženje, a z njim tako ali tako ne moremo gospodariti, v zastarel sistem, ki je v precej slabem stanju, bi morali le vlagati. Ocenjujemo, da je za občino manj rizična odločitev za deleže, saj je najpomembneje, da bi naši občani z enotnimi cenami plačali manj, kot bi sicer.«
Takšno odločitev so potrdili na zadnji seji preddvorskega občinskega sveta. Enako so se odločili tudi na občinskem svetu na Jezerskem. Župan Jure Markič: »Ne gre za računski, pač pa za dogovorni obračun cen vode. Za Jezersko je tako odločitev o delitvi po deležih in enotni ceni ugodnejša, saj bi sicer plačevali še enkrat višjo ceno vode kot na primer v Kranju.«