Kamniški »sod smodnika« pod nadzorom
Pripadniki Slovenske vojske so predstavili svoje delo pri sanaciji nevarnih snovi v podjetju KIK v stečaju. Prva faza je uspešno zaključena, delo pa naj bi končali do jeseni 2015.
Kamnik – A gre le za osnovno sanacijo, temeljito čiščenje bo počakalo novega lastnika. Tega še ni na vidiku, saj je bila prva javna dražba premoženja pred dnevi neuspešna. Kamničani ne sedijo več na sodu smodnika, kot je bilo v preteklosti večkrat slišati v zvezi s smodnišnico oz. KIK Kemijsko industrijo Kamnik, ki pa je že nekaj let v stečaju.
Ogroženost je bila, kot je zdaj tudi potrjeno, v zadnjem obdobju precej velika, saj so bila številna nevarna sredstva brez nadzora izpostavljena naravnim pojavom, kot so strele, pa tudi nepridipravom, a vzrokov za bojazen ni več, zagotavljajo predstavniki Slovenske vojske in ministrstva za notranje zadeve, ki so se pred dobrim mesecem lotili zahtevne sanacije. Prve rezultate sanacije, nadaljnje korake in trenutno stanje v KIK-u so konec minulega tedna predstavili novinarjem.
»Stečajni upravitelj nas je letos poleti opozoril, da ne zmore več zagotavljati ustreznega varovanja kompleksa, v katerem se nahajajo minsko-eksplozivna sredstva, pirotehnična sredstva in tudi nekaj kemikalij. Na podlagi sanacijskega programa smo najprej območje in eksplozivna sredstva zavarovali in s tem preprečili vstope nepooblaščenim osebam, v drugem koraku pa so pripadniki Slovenske vojske pristopili k samem odstranjevanju teh nevarnih sredstev. Večino smo ali še bomo odpeljali na ustrezno skladiščenje na druge lokacije, del sredstev pa moramo uničiti na mestu samem, saj so v tako slabem stanju, da bi njihov prevoz predstavljal preveliko tveganje. Stanje je zdaj že tako, da do požara in eksplozij ne more več pridi, tako da sredstva ljudi in okolice ne ogrožajo. A gre le za osnovno sanacijo, celovita sanacija bo počakala novega lastnika,« nam je predstavil Boštjan Šefic, državni sekretar ministrstva za notranje zadeve.
Kot je povedal vodja sanacije nadporočnik Peter Kogovšek, so količino eksploziva ob pregledu le izračunali, saj bi bilo natančno štetje vseh snovi prenevarno. Samo v objektu 92, ki je bil najbolj kritičen, je bilo 447 kg čistega eksploziva, trenutno ga je še 130. V njem so se nahajala razna inicialna sredstva, med drugim tudi vžigalniki za hrvaške bombe iz leta 1992, ki so jih delali v KIK-u. Nekatere snovi so, kot smo se lahko prepričali, teknile tudi glodalcem. Pirotehniki so nam v zaščitnih oblekah predstavili, kakšno je njihovo delo, od blizu, a vseeno iz varne razdalje pa smo si lahko ogledali tudi nadzorovano eksplozijo, kakršno so Kamničani v teh dneh lahko slišali večkrat.
Ker je to edina smodnišnica na slovenskih tleh, naši strokovnjaki s sanacijo tovrstnih območij nimajo izkušenj, a kljub vsemu so nam zagotovili, da sanacija poteka po načrtih. Dela bodo spet nadaljevali 6. januarja, sanacija pa naj bi bila končana septembra 2015.