Delavci Tehnika na gradbišču garajo in delajo tudi po 12 ur, plač pa ne dobijo, zato jih najemodajalci mečejo iz stanovanj. / Foto: Gorazd Kavčič

V Tehniku brez plač in na robu obupa

Čeprav gradbišča Tehnika ne samevajo, približno 170 zaposlenih ostaja brez oktobrske in, kot vse kaže, tudi novembrske plače. Stavkali bi, a z ustavitvijo del ne bi dosegli nič.

Škofja Loka – Stiske zaposlenih v škofjeloškem Tehniku po neizplačilu plač so ogromne. Nekateri so doma in koristijo višek ur (kot je pozimi v gradbeništvu običajno), drugi morajo na delo na gradbišča, imajo stroške, plač pa ne. »Najhuje je pri tistih, ki so sami. Kmalu bodo lahko ostali brez strehe nad glavo, živila dobijo pri Rdečem križu in Karitas, sodelavec si niti avtobusa do Ljubljane ne more plačati, čeprav bi moral na nujno zdravljenje,« žalostno usodo sodelavcev povzema predsednik hišnega sindikata Čedomir Radošević.

Zdi se, kot da se želijo v Tehniku znebiti starejših zaposlenih. Kar petdeseterica bi lahko na zavodu počakala na upokojitev, številni drugi so premladi. Po drugi strani posle Tehnika prevzema SGP Gorenjc, ki je skoraj brez zaposlenih, zato delo običajno prevzemajo delavci Tehnika. Neuradno kar tristo manjših strank trenutno toži Tehnik, katerega skupni dolg znaša približno 42 milijonov evrov, po drugi strani ima do upnikov 3,4 milijona evrov terjatev. Se Tehnik še lahko pobere?

Vodenje Tehnika sta pred dobrim mesecem od Klemena Ferjančiča prevzela Ivan Črv in Jože Žižek. Glavni izvršni direktor Črv včeraj za Gorenjski glas ni imel časa, vendar je obljubil, da bo pojasnil, ali za Tehnik obstaja rešitev. »Vodilni so nam povedali, da plač ne bo, niti ne vedo, kako naprej. Obeti so zelo slabi,« o stanju pravi Radošević.

Delavci so se sicer že odločali za stavko. »Vse je pri­pravljeno, podpisi zbrani, le še napovedati bi jo morali. Na prošnjo direktorja smo počakali, saj trdi, da bi bil to konec za Tehnik. Po drugi strani pa mi tudi potem ne bi dobili plač, nič ne bi rešili,« dodaja član izvršnega odbora Tomaž Završnik.

Kljub zamrznitvi stavke se nad loškim gradbenim podjetjem zgrinjajo črni oblaki. Že dolgo so težave pri preskrbi z materialom in zaščitnimi sredstvi, delovne razmere so slabe. Nekaj časa so gradbišča v polnem teku, delavci opravljajo delo po deset ali dvanajst ur brez plačila nadur ali dodatne malice, drugič delo stoji.

»Trideset let sem v Te­hniku in niti enkrat ni zamujala plača. Prejšnji mesec je, vendar smo vseeno delali, čeprav zadnja leta za minimalno plačo,« je razočaran Završnik. Minimalna plača je v resnici še manjša, saj je v zakonsko določen znesek všteta tudi malica, variabilni del plače in drugi dodatki. Po njunih informacijah niti vodstvo ne vidi rešitve, razen v dokapitalizaciji. Ali obstaja volja po dokapitalizaciji pri lastnikih, nam ni uspelo izvedeti.

Zaposleni se pripravljajo na (napovedano) možnost, da druge plače zapored ne bo. »Že dan po neizplačani plači bomo organizirali se­stanek z našimi člani, poleg povabili Center za socialno delo in Zavod za zapo­slovanje. Naš načrt je, da bi delavci že januarja dobili nadomestilo za brezposelnost, saj nekateri nimajo niti za hrano, druge mečejo iz najemniških sob,« pove Romana Oman, sekretarka območnega združenja Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / petek, 22. januar 2010 / 07:00

Kaj gozdarji smejo delati

Glede članka, ki je bil objavljen pod gornjim naslovom v Gorenjskem glasu 8. januarja 2010 na 18. strani, bi rad podal svoje mnenje: Gozdarji smejo delati vse tisto, za kar so usposobljeni, oziroma za...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 14. november 2013 / 13:25

Namesto dober dan – ni hao

V Osnovni šoli Preska si lahko učenci od oktobra dalje kot dodatno dejavnost izberejo tudi učenje kitajskega jezika.

Šenčur / četrtek, 14. november 2013 / 13:06

Za protest ni dobil soglasja

Šenčurski občinski svetnik Janez Sušnik ni uresničil napovedi o organizaciji protestne vožnje med Šenčurjem in Kranjem. »Nismo dobili soglasja direkcije za ceste,« pojasnjuje.

Gospodarstvo / četrtek, 14. november 2013 / 13:03

Tudi manjši poseg zahteva načrt

Kdaj potrebujemo gradbeno dovoljenje? Ob gradnji novega objekta zagotovo, kaj pa pri gradnji frčade na strehi?

Rekreacija / četrtek, 14. november 2013 / 13:02

Biti zmožen, zdrav …

Izraz fitnes se je prijel za prostor, v katerem so različne naprave in trenažerji za telesno vadbo, tekaške steze, orbitreki, »spinerji«. Vendar, danes so bolj zaželene dvorane z vadbenimi pripomočki,...

Gospodarstvo / četrtek, 14. november 2013 / 13:00

Napihljive rešitve za poplave

Podjetje Hovercraft iz Spodnjih Stranj, ki se ukvarja z izdelavo napihljivih reklamnih izdelkov, je v zadnjem letu razvilo nekaj inovacij, ki bi se jih lahko razveselili predvsem pripadniki enot zašči...