Za prihodnost mladih 150 milijonov
Ministrica Anja Kopač Mrak je predstavila program Jamstvo za mlade in s tem 38 ukrepov za zaposlitev mladih.
Kranj – »Vsaki mladi osebi v starosti od 15 do 29 let bo ponujena zaposlitev, usposabljanje na delovnem mestu, vključitev v formalno izobraževanje ali krajšo obliko institucionalnega ali praktičnega usposabljanja v štirih mesecih po prijavi v evidenco brezposelnih oseb,« je pred dnevi, ob predstavitvi programa Jamstvo za mlade, ki je sedaj v javni obravnavi, poudarila ministrica Anja Kopač Mrak.
»Žal dokument Jamstvo za mlade ni dokončen, mladim mora dati ne le možnost in priložnost za zaposlitev, ampak priložnost varne in dostojne zaposlitve. V razpravi bomo predlagali ukrepe, ki bodo mladim ponudili več možnosti za osamosvojitev,« pravi Tea Jarc, predsednica Mladinskega sveta. Pričakovanja mladih so visoka, ambiciozen program ne bo le gasil požara, kljub temu pa so mladi pričakovali več, predvsem več sodelovanja ministrstev.
Koordinator ukrepov je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ukrepe pa so predlagala tudi ministrstva, ki so pristojna za gospodarstvo, šolstvo, kulturo in kmetijstvo. Jamstvo za mlade je nabor 38 ukrepov, ki bi ob predpostavki gospodarske rasti od leta 2015 naprej lahko resnično prispevali k izboljšanju stanja na področju zaposlovanja mladih.
Vsi ukrepi so namenjeni mladim do 29. leta in prilagojeni obravnavi mladih, glede na doseženo raven izobrazbe. Ciljna skupina obsega 37 tisoč mladih, ki se letno vpišejo v evidenco brezposelnih, in seveda tudi tiste, ki so že brezposelni. Dokument zajema poleg konkretnih programov tudi sistemske in preventivne ukrepe, ki vplivajo na trg dela in s tem posredno na zaposlovanje mladih.
Mladim bodo s preventivnimi ukrepi svetovali, kje lahko pričakujejo lažjo zaposlitev, saj je cilj izobraževati za poklice, kjer je zaposlitev bolj dostopna. Na vseh ravneh izobraževanja bo tudi več sodelovanja z gospodarstvom. Skupaj bo šlo za izvajanje Jamstva za mlade v letu 2014 več kot 76 milijonov evrov (za več kot šestdeset tisoč vključitev), v letu 2015 pa več kot 77 milijonov evrov (za več kot 52 tisoč vključitev).