Goran Klemenčič / Foto: T. K.

Iz protesta dvignili roke

Goran Klemenčič, Rok Praprotnik in Liljana Selinšek, predsednik in namestnika Komisije za preprečevanje korupcije, so protestno odstopili sredi mandata.

Ljubljana – Po petkovem presenetljivem in nepreklicnem odstopu vodstva Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), predsednika Gorana Klemenčiča ter namestnikov Roka Praprotnika in Liljane Selinšek, se vrstijo odzivi iz političnih in strokovnih vrst. Večina je zaskrbljenih nad stanjem korupcije v državi, med redkimi, ki so odstop pozdravili, pa je opozicijski SDS. Klemenčič je sicer poudaril, da niso odstopili iz obupa ali občutka nemoči, tudi ne zaradi pritiskov, pomanjkanja poguma ali izgube volje za delo. »Odstopamo iz protesta, ker ne pristajamo in se ne strinjamo s popolno politizacijo in populističnim obravnavanjem protikorupcije,« je dejal Žirovec.

V odstopni izjavi je še izpostavil, da je nujna korenita izboljšava protikorupcijske zakonodaje politično neizvedljiva zaradi blokade tihe alianse v državnem zboru, ki presega vladno koalicijo ali opozicijo. Zato odstopajo tudi iz odgovornosti, saj da v takih okoliščinah, ko so trčili ob nepremostljiv zid, sami pa nimajo potrebnih orodij za delo, ni smisla vztrajati.

Senat KPK, ki je z delom pričel jeseni 2010, sicer namerava svoje delo odgovorno in s polnimi pooblastili nadaljevati do imenovanja novega vodstva, a najdlje do 1. marca 2014, so še poudarili. Kot je dejal Klemenčič, so se za ta korak odločili po tehtnem premisleku, in spomnil, da so odstop napovedali že ob objavi januarskega poročila o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank, če se ne bo nič spremenilo. Kot je poudaril, vodstvo KPK ne more več pristajati na to, da se vprašanje korupcije politizira in da je predmet čistega populizma.

Na odstop so se odzvali tudi zaposleni na KPK, ki so izrazili razočaranje nad razmerami v Sloveniji, ki so pripeljale do odstopa vodstva komisije. Po njihovem mnenju bi moral biti odstop znak za rdeči alarm celotni družbi, obljubljajo pa, da si bodo ne glede na odstop še naprej po najboljših močeh prizadevali preprečevati in zatirati korupcijo.

Predsednik republike Borut Pahor je sporočil, da razume razloge za odstop, a se z odločitvijo vodstva KPK ne strinja. Iz predsednikovega urada so še sporočili, da si bo Pahor prizadeval, da bo nov senat komisije imenovan čim prej in da bodo v njem zaupanja vredne osebnosti.

Najodmevnejše poročilo KPK pod vodstvom Klemenčiča je bilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov strank DZ, zaradi katerega je tudi razpadla vlada Janeza Janše. Slednji je »tvitnil«, da je KPK raje odstopila, kot da bi preiskala korupcijo v bankah in Mestni občini Ljubljana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 26. december 2018 / 11:25

Premier sprejel svojce padlih

Predsednik vlade Marjan Šarec je na Brdu sprejel svojce padlih v osamosvojitveni vojni.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 25. marec 2021 / 21:04

Ljubezen po domače vas ponovno vabi v svoj objem

Ustvarjalci priljubljene oddaje Ljubezen po domače pravijo, da so v preteklih sezonah dokazali, da znamo poiskati ljubezen, ki se skriva med njivami, valja po kopicah sena ali kuka izza dreves. Je...

Škofja Loka / četrtek, 25. marec 2021 / 21:02

Prihranek bo za nakup orgel

Ko so na občinskem svetu v Škofji Loki razpravljali o presežkih prihodkov nad odhodki v javnih zavodih, je bilo med petimi predlogi največ razprave deležno stanje v Glasbeni šoli Škofja Loka, kjer si...

Šport / četrtek, 25. marec 2021 / 19:24

Deset Slovencev med trideseterico

Prvo posamično tekmo v Planici je dobil Japonec Rjoju Kobajaši. Točke je osvojilo kar deset slovenskih orlov, najvišje je bil na petem mestu Bor Pavlovčič. V poskusni seriji je grdo padel Norvežan Dan...

Kultura / četrtek, 25. marec 2021 / 19:00

Brez trdega dela v glasbi ne gre

Violončelist Gregor Fele je poklicni glasbenik, član Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Glasbeno pot je začel na Jesenicah, kjer je deset let tudi poučeval.

Zanimivosti / četrtek, 25. marec 2021 / 18:51

Eden zadnjih jeseniških čevljarjev

Kot bi vstopil v neke druge čase: vonj po lepilu, v kotu sto štirideset let stara singerica, na policah že malo obrabljeni čevlji, ki čakajo lastnike ... Tomo Mladenović je eden zadnjih čevljarjev na...