Zaradi konoplje v zapor
Čeprav se je Žirovec Bogomir Bernik zagovarjal, da je večino konoplje gojil v industrijske namene, mu je sodišče izreklo slabih pet let zapora.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v torek zaradi nedovoljene proizvodnje in prometa s prepovedano drogo na štiri leta in osem mesecev zapora obsodili 52-letnega Bogomira Bernika, na čigar kmetiji v Žirovskem Vrhu so maja odkrili 15,5 kilograma posušene konoplje in 2214 sadik.
Sodnica Andreja Ravnikar je Berniku zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšala tudi pripor, v katerem je od 9. maja. Sodba ni pravnomočna, obramba, presenečena nad visoko kaznijo, pa je že napovedala pritožbo.
Okrožna državna tožilka Nadja Gasser, predlagala je še strožjo kazen – pet let in deset mesecev zapora, je v končni besedi poudarila, da je bila zasežena konoplja glede na njeno količino nedvomno namenjena nadaljnji prodaji. Iz izvedenskega mnenja izhaja, da bi lahko Bernik iz sadik pridelal najmanj 44 kilogramov konoplje, v idealnih pogojih pa celo tono, z njeno prodajo pa bi tako lahko zaslužil od 120 tisoč do vrtoglavih dveh milijonov evrov, je izračunala tožilka, prepričana, da dosedanje nekaznovanosti sodišče v tem primeru ne bi smelo šteti kot olajševalno okoliščino, saj je šlo za dalj časa trajajočo dejavnost.
Obramba je po drugi strani poleg dvoma v zakonitost pridobljenih dokazov izpostavila, da tožilstvo ni evidentiralo niti ene prodaje konoplje, čeprav so kriminalisti Bernika dlje časa opazovali. Odvetnik Milan Krstić je tožilkine navedbe o možnem zaslužku ocenil kot veliko in nelogično pretiravanje, enako pa tudi njen predlog kazni. »Ne vem, zakaj državna tožilka prešteva denar, ki bi ga lahko nekdo zaslužil v idealnih razmerah, in na nelogičen način multiplicira količino tistega, kar so našli,« se je spraševal. Nerazumljivo se mu zdi, da je pri nas indijska konoplja tretirana enako kot precej bolj nevarna trda droga, še zlasti ker je marsikje njeno konzumiranje že dovoljeno, ne nazadnje pa se uporablja tudi v medicinske namene. Izpostavil je tudi, da je šlo pri zaseženih sadikah za gojenje industrijske konoplje, resda brez ustreznega dovoljenja, zato bi morali v tem delu Bernika kaznovati zgolj zaradi prekrška. O najdbi 15,5 kilograma posušene konoplje pa je odvetnik dejal, da bi bil le manjši del uporaben kot droga.
»Ne morem slediti navedbam obrambe, da je šlo za industrijsko konopljo. Zakon je jasen: konoplja je konoplja, gre za prepovedano drogo. Vaš socialni status, nezaposlenost, pa kažeta na to, da ste to konopljo nameravali prodajati,« je bila odločna sodnica Andreja Ravnikar, ki se sicer strinja, da gre za mehko drogo, ki pa še vedno povzroča odvisnost. Izračunom oz. predvidevanjem tožilke, koliko droge bi lahko Bernik s sadikami pridelal in s prodajo zaslužil, sodnica ni sledila.
»Možu sodijo kot najhujšemu kriminalcu, tožilstvo pa močno pretirava. Ni šlo za 15 kilogramov posušene droge, saj sta bila uporabna kvečjemu dva kilograma, sadike pa so bile namenjene kasnejši proizvodnji konopljinega olja, za kar pa mož res ni pridobil dovoljenja,« je prisotnim novinarjem po končanem postopku razočarano razložila obdolženčeva žena.