Potrebujemo Maistrov pogum
V Kamniku je v soboto, ob državnem prazniku, potekala osrednja državna proslava, posvečena generalu, pesniku in rodoljubu Rudolfu Maistru-Vojanovu.
Kamnik – Dan Rudolfa Maistra je bil za državni praznik razglašen leta 2005 v spomin na generalovo odločno akcijo 23. novembra leta 1918, v kateri je s svojo vojsko razorožil nemško mestno stražo v Mariboru in jo razpustil, s čimer je Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerke in Koroške. V Kamniku, kjer je bil Rudolf Maister leta 1874 rojen, spominu na generala že vrsto let posvečajo veliko pozornost, v soboto pa so praznik počastili z več dogodki.
Ob njegovem spomeniku so položili venec, v prostorih Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik je potekal tabor Zveze društev general Maister, v njegovi rojstni hiši pa so slavnostno odprli Spominsko sobo Rudolfa Maistra. Obnovo notranjosti hiše (zunanjost je bila urejena že leta 2003, potreben dogovor z lastnico stavbe Župnijo Kamnik za ureditev notranjosti pa je občini uspel leta 2011) je v celoti financirala Občina Kamnik, stalno razstavo, posvečeno življenju in delu slovenskega domoljuba, generala, predanega kulturnika, pesnika, bibliofila, slikarja, literata in humanista Rudolfa Maistra, pa je pripravila mag. Zora Torkar iz Medobčinskega muzeja Kamnik. Odprtja spominske sobe so se poleg številnih občanov in visokih gostov udeležili tudi generalova snaha Sonja Maister ter vnuka Stojan in Borut Maister, zbrane pa je nagovoril župan Marjan Šarec.
Vrhunec praznovanja je bila osrednja državna slovesnost v kamniški športni dvorani z bogatim kulturnim programom in slavnostnim govornikom, predsednikom republike Borutom Pahorjem, ki je med drugim poudaril, da bi Maistrove vrline, kot so pogum, odločnost, volja in vizija, potrebovali tudi v današnjih težkih časih. »Da bi danes premagali težke čase, ni potrebna vojaška sila, je pa potrebna moč naše politične edinosti in odločnosti. V zadnjih petih letih krize smo se dolžni dokopati do spoznanja, da nihče ne more niti živeti niti uspeti na račun drugega. Tudi v političnem smislu ne. Miselnost, da je za uspeh enega koristen neuspeh drugega, je dokončno preživela. V oklevanju glede reševanja mnogih nakopičenih težav smo prišli tako daleč, da preprosto ne ostane nič več prostora za običajno politično spotikanje. Ali bomo vsi skupaj sodelovali po svojih najboljših močeh in uspeli, ali pa bomo sebično privoščili neuspehe tistim, ki se trudijo, in drug drugemu in končno propadli tudi sami. Kriza traja toliko časa, da ni več izgovorov za začetno zbeganost. Kako bomo zdaj ravnali, je stvar naše suverene odločitve. Še vedno. Ali se bomo borili, ali se bomo vdali? Ali si bomo pomagali, se bodrili, ali pa si bomo nagajali in metali polena pod noge? Sodelovanje vseh nas za vse nas že dolgo časa ni več samo naša zgodovinska priložnost, ampak je neizogibna nujnost,« je odločno dejal Pahor in državljane pozval, da politika potrebuje naše zaupanje in spodbudo.
Tudi letos so bila podeljena spominska priznanja za zasluge pri ohranjanju spomina na generala Rudolfa Maistra. Prejeli so jih: Osnovna šola Vič Ljubljana, Vitko Roš in Marja Kodra.