Kis naš vsakdanji (2)
Ko se zbudimo v kislo jutro in so kisle tudi naše misli in izraz na obrazu, nadaljujmo v kislem slogu: v kozarec vode kanimo nekaj domačega jabolčnega kisa, premešajmo in srknimo.
Ta preprosti napoj s čudežnim učinkom nam bo hipoma zvabil nasmešek na obraz. Čeravno bo nasmeh na začetku malce kisel, bo naše razpoloženje in počutje kmalu postalo vse prej kot kislo. S kisom se bomo zbudili, okrepili in poživili. Duh bo voljan in telo ne bo več slabotno!
Naredimo si svoj čarobni napoj
Priprava kisa se skozi tisočletja domala ni spremenila. Dober jabolčni kis nastane iz dobrega jabolčnika. Jabolka morajo biti nežnega okusa in nekoliko trpka. Jabolka razrežemo, jih pustimo nekoliko porjaveti in stresemo v stiskalnico. Sok bo tekel v zanj pripravljeno posodo. Na vrat vrčka nataknemo balon. Ko bo začel uhajati ogljikov plin, se bo začel napihovati in preprečil dotok zraka. Jabolčnik nastane, ko se ves sladkor spremeni v alkohol. To traja od enega do šest tednov. Jabolčnik prelijemo v večji vrč in ga pokrijemo s krpo, ki bo jabolčnik varovala pred prahom in mrčesom, kljub temu pa bo imel dovolj zraka. Čez nekaj mesecev se bo spremenil v kis.
Okisana voda proti zakisanosti
Redno uživanje jabolčnega kisa pomaga pri uravnavanju kislosti telesa. Slednjemu povrne bazičnost in ga na ta način uravnoteži. Če zaužijemo dve žlički v kozarcu vode razredčenega kisa na dan, naj bi pomagali telesu odpravljati posledice uživanja hrane, ki ruši pH ravnotežje v telesu, in na ta način povzroča pomanjkanje energije, nagnjenost k infekcijam, anksioznost, impulzivnost, migrene, bolečine v grlu, težave s sinusi, alergije, artritis …
Odplavi strupe
Jabolčni kis spodbuja prebavo, hkrati pa preprečuje nalaganje toksinov, zato je učinkovit tako pri hujšanju kot pri razstrupljanju telesa. Priporoča se, da vsaj dva tedna uživamo napitek iz dveh žlic jabolčnega kisa, ki smo jih raztopili v litru mlačne vode, in žlice medu. Za čiščenje jeter se obnese mešanica iz vode, jabolčnega kisa in olivnega olja.
Proti bolečim nogam
Bolečine v nogah bomo omilili, če jih bomo namakali v kisovi kopeli: v kopalno kad nalijemo vodo do višine gležnjev in dodamo pol kozarca jabolčnega kisa. Vsako jutro in večer se 5 minut »sprehajamo« po tej kopeli.
Zelišča v kisu
Ljubitelji zelišč slednja vtaknemo v vse, tudi kis nam ne uide. Da je učinek kisa z dodatkom zelišč še boljši, so ugotovili že v davnih časih. Vanj so namakali mirto, meto, česen, čebulo, poper, krešo, hren, nagelj-nove žbice, maline, pelin, evkalipt, timijan, baziliko, pehtran, šetraj, sivko … Kaj porečete na rožmarinovega? Že rožmarin je za spomin, kaj šele rožmarinov kis, ki zboljšuje delovanje možganov, odpravlja glavobol in posledice stresa. Svoj čas so ga uporabljali za zdravljenje duševnih bolezni. Sivkin kis odpravlja tesnobo, paniko in živčno napetost. Kis poprove mete blaži prebavne motnje, timijanov kis pa se posebej dobro obnese v kulinariki: meso zmehča in mu doda prijeten okus.