Otroci cepljeni, cepivo pretečeno
Dvaindvajset otrok so v kranjskem dispanzerju za varstvo otrok in mladine cepili s cepivom s pretečenim rokom uporabnosti.
Kranj – Dvanajstega novembra so v kranjskem dispanzerju za varstvo otrok in mladine ugotovili, da je bil rok uporabe cepiva MMR Vaxpro proti ošpicam, mumpsu, rdečkam pretečen. »Cepljenje je bilo izvedeno približno dva meseca po tovarniško določenem roku. V zadnjih pregledih vseh cepljenih otrok smo ugotovili, da je bilo dvaindvajset takšnih otrok. Vse smo sami obvestili takoj in jim ponudili možnost pojasnitve,« je sporočila Liljana Gantar Žura, direktorica Zdravstvenega doma (ZD) Kranj in dodala, da po informacijah proizvajalca ni pričakovati neželenih stranskih učinkov.
»Proizvajalec bo posebej izvedel postopke preverjanja tega cepiva. V svetu je registriranih 1280 takšnih primerov, nikjer ni bilo nobenih posledic, le v dveh primerih so imeli izpuščaje,« je še pojasnila direktorica ZD Kranj in dejala, da dogodek v ZD obžalujejo.
Pri republiškem Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) so poročilo ZD Kranj prejeli v petek. »Poročilo bomo analizirali z vidika učinkovitosti cepljenja in nato svetovali glede nadaljnjih postopkov. Zelo na splošno pa lahko povemo, da pri zdravilih, kamor sodijo tudi cepiva po pretečenem roku, praviloma ni zmanjšana varnost uporabe, lahko pa bi bila učinkovitost cepiva nižja. Proizvajalci pa z raziskavami svojega cepiva zagotavljajo zaščito po cepljenju le znotraj roka uporabe,« je sporočil Mitja Vrdjela iz IVZ. V primeru zdravstvene napake pri cepljenju, ki pomeni dogodek, pri katerem pride do odstopanja od tega, kar je pravilno, in odstopanja od pričakovanih norm in ne pomeni nujno, da pride do škodljivosti, imajo pri IVZ izdelan postopek. »O napakah je namreč treba poročati po uveljavljenem postopku v ustanovi, kjer je do napake prišlo, in obenem posredovati poročilo na predpisanem obrazcu tudi na IVZ. Poročilo vsebuje podatke o vrsti dogodka, razlogih za nastanek, opis in izid dogodka ter izvedene aktivnosti. IVZ nato oceni dogodek in predlog korektivnih ukrepov ter svetuje glede nadaljevanja cepljenja,« je še dodal Vrdjela. Zakaj je do tega prišlo, Liljana Gantar Žura pojasnjuje: »Ta napaka se je žal zgodila zaradi preobremenjenosti pediatrov na primarni ravni, o čemer že dolgo časa opozarjamo ustrezne inštitucije.«