Mladim v pomoč in podporo
Vrata otrokom in mladostnikom je odprl že tretji mladinski dnevni center v Škofji Loki, in sicer v Podlubniku. Že po prvem mesecu delovanja vanj prihaja kakih ducat mladih dnevno.
Škofja Loka – V mladinski dnevni center so preuredili prostor v trgovskem kompleksu Podlubnik, kjer je prej poslovala banka, mladi pa lahko uporabljajo tudi sosedni prostor krajevne skupnosti. Deluje že kak mesec, vanj pa prihaja od deset do dvanajst mladih, pretežno osnovnošolcev, je povedala Suzana Kocjančič, ki vodi center v Podlubniku. V tem času so se zvrstile že mnoge dejavnosti, mladi pa so ob pomoči prostovoljcev iz evropskega programa Janisa iz Latvije in Ani iz Bolgarije pripravili tudi program za uradno odprtje centra.
Občina Škofja Loka je poskrbela za ureditev prostorov in za izvajalca programa izbrala Center za socialno delo. Ob odprtju je o namenu in programu centra spregovorila direktorica Ivana Erman Košir, ki je izrazila veselje, da ima občina posluh za mlade, saj je mladinski center v Podlubniku že tretji v občini. Leta 2007 je začel delovati mladinski center OM (njegovo delo sofinancira tudi ministrstvo za delo, kar bodo skušali pridobiti tudi za center v Podlubniku), leta 2011 pa Blok v Frankovem naselju, kjer program izvaja zavod Familija. »To so varni prostori, tako fizično kot simbolno, kjer potekajo vodene dejavnosti, kjer se ustvarja, raziskuje, pogovarja, uči, dobi pomoč pri reševanju osebnih stisk ali le družba za prijetnejše popoldne,« je dejala Erman Koširjeva. Namesto da bi mladim popoldnevi minevali zgolj v družbi računalnika, jim v dnevnem centru ponujajo več: ustvarjalne delavnice, predavanja, izlete, tabore, tistim z učnimi težavami pomoč pri učenju, onim z različnimi stiskami tudi strokovno pomoč, vse z namenom, da jih opremijo za življenje. Župan občine Škofja Loka Miha Ješe je ob odprtju dejal, da imajo sedaj vse največje krajevne skupnosti v mestu centre, kamor lahko zahajajo otroci in mladi. V urbanih središčih, kjer ljudje živijo v blokih, kjer se največkrat med seboj slabo poznajo, je zato pomembno, da se spoznavajo in družijo mladi.
Prostor dnevnega centra je majhen, obsega zgolj štirideset kvadratnih metrov, a je funkcionalen in prijeten, so menili gostje ob njegovem odprtju. Sploh pa so zidovi in kvadratura manj pomembni od vsebine in od ljudi: poleg mladih tudi strokovni delavci in prostovoljci, ki soustvarjajo program. Mladi obiskovalci dnevnega centra so izdelali mozaik z napisom MDC, ob odprtju pa povabili še druge, da vanj prilepijo svoj kamenček. Prva sta to storila Ivana Erman Košir in Miha Ješe.