Na obvoznico ne bodo čakali še štirideset let
Tako složni, kot so bili škofjeloški občinski svetniki na včerajšnji seji, že dolgo niso bili. Razpravljali so namreč o poteku del na škofjeloški obvoznici in na državni vrh naslovili apel, naj se ta zgradi v terminskem planu.
Škofja Loka - V primeru izgube evropskih sredstev od pristojnih zahtevajo, da se dela na obvoznici nadaljujejo, denar pa naj zagotovi državni proračun. Veliko težav, zaradi katerih se dela na poljanski obvoznici ne nadaljujejo, nosi tudi zakonodaja, zato v Škofji Loki zahtevajo, naj pri izbiri izvajalca ne bo edino merilo cena, pač pa predvsem finančna, tehnična, kadrovska in organizacijska sposobnost izvajalca. Upošteva naj se javni interes, tako da ne bo mogoče postopkov izbire, kjer je izkazan javni interes, vleči v nedogled. Sodstvo in pritožbeni organi pa naj projekte, pri katerih so zagotovljena nepovratna sredstva, obravnavajo prednostno.
Pismo z omenjenimi zahtevami je občinski svet naslovil na predsednika države, predsednico vlade, pristojni ministrstvi in državni zbor. Slednji je »nadzornik« državni revizijski komisiji, zoper katero imajo v Škofji Loki veliko pripomb, odgovornost pa terjajo tudi od drugih vpletenih.
Ker še ni obvoznice, ki jo Ločani čakajo že štiri desetletja, najbolj trpijo ljudje na Spodnjem trgu in ob Poljanski cesti, kjer poteka tranzitni promet za Poljansko dolino. Ogrožena sta njihova varnost in zdravje, poškodovana je njihova lastnina, v tem delu mesta propada kulturna dediščina, so nam dan po seji občinskega sveta povedale prebivalke Spodnjega trga Ines Košenina, Jana Trepše, Alenka Sekirnik in Polonca Košenina. Težave v prometu pa prenašajo tudi tisti, ki se po škofjeloških ožinah vozijo na delo, pa tudi lokalno gospodarstvo, ki v prometnih zastojih izgublja dragoceni čas in denar.
V razpravi je bilo slišati tudi pobude, da se Spodnji trg zapre in »tranzitnemu prometu odreče gostoljubje na tem delu ceste«. Tamkajšnjim prebivalcem pa naj občina pomaga pri morebitnih nadaljnjih aktivnostih. »Doslej smo bili še vljudni in potrpežljivi, medtem pa se gradbeni baroni norčujejo iz zdravja ljudi in njihovega premoženja,« je dejal svetnik Matej Demšar. Zorica Škorc je še predlagala, naj o stanju v Škofji Loki obvestijo tudi vse poslanske skupine in posamezne poslance, zlasti štiri s škofjeloškega območja. Tomaž Paulus je menil, da bi si lahko razmere v Škofji Loki ogledala tudi predsednik države in predsednica vlade, župan Miha Ješe pa je povedal, da je 30. oktobra, ko je bilo mesto prometno najbolj obremenjeno, Škofjo Loko obiskal minister za infrastrukturo in prostor Samo Omrzel in ob tej priložnosti izjavil, da je stanje katastrofalno.
Občinski svet je tudi soglasno sklenil, naj občinska uprava nudi vso potrebno administrativno in pravno pomoč prebivalcem Spodnjega trga in Poljanske ceste za vlaganje odškodninskih tožb, saj njihove hiše v zadnjih desetletjih zaradi prometa propadajo. Ko bo v prihodnosti zgrajena obvoznica, pa bodo denar potrebovali za obnovo, so dejali svetniki in se pri tem sklicevali na Pomurce, ki so to že dosegli.