Miru ni niti na pokopališču
Pokopališče v Kranju, kjer je prek pet tisoč grobov, morajo zaradi vandalizma dodatno varovati, popoldne zaklepajo sanitarije, razmišljajo pa celo, da bi ga prek noči po novem letu zaprli.
Kranj – Ob nedavnem dnevu spomina na mrtve je kar nekaj bralcev potožilo o težavah na kranjskem pokopališču – od tega, da ob številnih grobovih težko najdejo grob pokojnikov, do tega, da so sanitarije odprte le v času pogrebov in praznika, sicer pa se mora znajti vsakdo, kot ve in zna.
»Na kranjskem mestnem pokopališču ter pokopališču Bitnje so sanitarije odprte v času pogrebov, na mestnem pokopališču Kranj pa tudi v uradnem delovnem času, to je od 7. do 15. ure. Za ukrep zaklepanja sanitarij smo se morali odločiti zaradi preprečevanja vandalizma in kraj. V zadnjem času je bilo žal na pokopališčih veliko primerov kraj, zato je bil v času povečanega obiska pokopališča pred praznikom in v času dneva spomina na mrtve s strani varnostne službe izvajan fizičen nadzor tako Mestnega pokopališča Kranj kot tudi pokopališča Bitnje. Poostreni nadzor bomo nadaljevali. V izogib krajam razmišljamo tudi o zaklepanju pokopališča v nočnem času, ki ga bomo najverjetneje uvedli z novim letom,« pravijo na Komunali Kranj, kjer skrbijo tako za kranjsko mestno pokopališče, kjer je v najemu trenutno 5294 grobov, kot pokopališče v Bitnjah, kjer je v najemu 1067 grobov.
Prav tako pojasnjujejo, da je v pripravi nov odlok o pogrebni in pokopališki dejavnosti, s katerim se bodo na novo uredili pogoji za nemoteno delovanje pokopališč. Predlog novega odloka vsebuje tudi določilo o vzpostavitvi elektronskega katastra. Ta bo lahko osnova za različne aplikacije, saj mnogi, zlasti na večjih pokopališčih, pogrešajo podatke, kje so grobi pokojnikov, če poznajo zgolj njihovo ime in priimek.