Odločno proti nepremičninskemu davku
Obrtniki, podjetniki, kmetje, župani in skoraj 60 tisoč drugih podpisnikov peticije v teh zadnjih dneh pred predvidenim sprejetjem davka na nepremičnine jasno sporočajo, da tovrstni obdavčitvi ostro nasprotujejo. Javno tribuno, kakršne te dni potekajo povsod po Sloveniji, so v torek popoldne pripravili tudi v prostorih Obrtno-podjetniške zbornice Kranj. Zakonu so že napovedali ustavno presojo.
Kranj – Javne tribune so se na povabilo vodstva OOZ Kranj udeležili predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, nekateri župani (Franc Čebulj iz Cerkelj in Anton Luznar iz Železnikov) in podžupani gorenjskih občin, predstavniki kmetov in nekaj drugih podpisnikov peticije, a čeprav udeležba ni bila številčna, so si bili zbrani enotni – predlagani davek na nepremičnine ni pošten, vsaka dodatna davčna obremenitev pa je v teh časih nesprejemljiva.
»Davek na nepremičnine je slovenska politika pripravljala že dlje časa. Na OZS smo bili nanj vseskozi zelo pozorni, zato smo tudi zgodaj začeli opozarjati, da je zakon neprimeren, saj negativno vpliva na obrtnike. Ko so nas podprli v stranki SLS, smo se odločili za oblikovanje širše koalicije nasprotnikov. Vlada zagotavlja, da bo gospodarstvo v povprečju plačalo le po 20 odstotkov več davka kot sedaj, a naši izračuni kažejo, da bo povečanje tudi do 400-odstotno, v določenih primerih bodo obrtniki plačali tudi desetkrat toliko, kot so do sedaj plačali občinskega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Največja podjetja in trgovski centri bodo plačevali manj, skupno celo za dva milijona evrov, zato Gospodarska zbornica Slovenije ta davek podpira, a jasno je, da bo to razliko moral nekdo plačati – to pa so prav mala podjetja in obrtniki,« je glavni razlog nasprotovanja izpostavil Pavel Sedovnik, namestnik generalnega sekretarja OZS, in dodal, da njihovi izračuni kažejo, da bo od njihovih članov manj kot do sedaj plačalo le 5 odstotkov obrtnikov in malih podjetnikov.
Izvirni greh je v slabih evidencah
Vodja Poslanske skupine SLS Mihael Prevc je opozoril na nestrokovno opravljen popis nepremičnin iz leta 2007. »Že takrat smo vedeli, da ne bo dobro, če bodo ti podatki temelj davčne osnove, saj naj bi bili le informativni, a zgodilo se je prav to! Zato smo predlagali, da se najprej uredi evidence in zakon uvede šele 1. januarja 2015, a vlada ga namerava sprejeti po skrajšanem postopku, kar pomeni, da vsakršno sodelovanje civilne družbe odpade. V vseh predlogih smo bili povoženi in vlada gre z glavo skozi zid,« je ogorčen Prevc, ki je prepričan, da bo zakon v četrtek sprejet. Dodal je še, da je zakon v tem trenutku namenjen izključno krpanju državnega proračuna, kjer naj bi bilo primanjkljaja za 200 milijonov, a ne verjame, da bo država uspela s tem davkom pobrati več kot 100 milijonov.
Ko bo zakon sprejet, bo šel v ustavno presojo
Kot so še poudarili razpravljavci, naj bi davek na nepremičnine nadomestil tri dosedanje davke, ki so bili na tem področju v domeni občin, in sicer nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, davek od premoženja in pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest. »To je nevarna in grda igra države, v katero vpleta občine. Jemljejo jim popolno avtonomijo, saj bodo brez lastnih sredstev povsem odvisne od države,« je še povedal Prevc, nato pa izpostavil največjo nevarnost zakona. Ta naj bi se skrivala v t. i. »tihi nacionalizaciji«. Zakon namreč vsebuje člen, ki predvideva, da bo država tiste nepremičnine, za katere lastniki davka ne bodo zmogli plačati, vknjižila nase, nato pa, kot razmišlja Prevc, prodala zasebnikom.
Nasprotniki davka so še poudarili, da kljub temu, da bo zakon v četrtek najverjetneje sprejet, nadaljujejo z zbiranjem podpisov tako v elektronski kot pisni obliki, ne izključujejo protestov, napovedali pa so tudi že ustavno presojo. Potrebnih trideset podpisov (opozicijskih) poslancev naj bi že imeli zagotovljenih.