Investitorji in stečajniki že plačujejo
Včeraj se je v Državnem zboru začela razprava o uvedbi davka na nepremičnine. Lastniki večjega števila stanovanj, to so predvsem investitorji, so davek že morali plačati.
Gradnje večstanovanjskih stavb je v zadnjih letih vse manj. »Razmere za tovrstne investicije so se zelo spremenile, zaostrile, gradi se vsaj petkrat manj kot pred petimi leti,« je ob uradnem odprtju Dvorca Jelen povedal Ivan Hozjan, direktor podjetja Elektroservisi. O novih projektih je skeptičen: »Obrestne mere na kredite so se povečale za tretjino, razmere na nepremičninskem trgu so slabe, za povrh nas je doletel še nepremičninski davek višjih vrednosti. Med gradnjo smo morali plačati 50 tisoč evrov.«
Ker je bil davek uveden po začetku projekta, bo moral dodatni strošek nositi kar investitor, v prihodnje pa bo šel ta strošek po vsej verjetnosti na račun kupcev stanovanj. Za primerjavo: če gradnja in prodaja trajata vsaj tri leta, je strošek davka na nepremičnine dosegel vrednost vsaj enega stanovanja!
Plačilo davka je država prek Davčne uprave naložila tudi propadlim investitorjem oziroma podjetjem v stečaju. »Ne vem, ali je zakonodajalec razmišljal, da bo s tem le posegel v stečajno maso, s tem pa v poplačilo nekdanjih delavcev, bank in lizinških hiš,« se o razumnosti obdavčitve sprašuje tudi Nasta Korbun, stečajna upraviteljica Gradbinec GIP, ki je stečaj odprla z okoli sto stanovanji v Kranju in Ljubljani.
Ukrep je v primeru dodatne obdavčitve podjetij v stečaju še toliko bolj nerazumljiv, saj bo država na ta način vzela denar iz stečajne mase, ki gre najprej ločitvenim (zavarovanim) upnikom, ki so običajno banke, te pa po drugi strani rešujemo davkoplačevalci. »Ob pripravi zakona so želeli dodatno obdavčiti predvsem bogate, prizadeli pa so predvsem podjetja, delujoča in v stečaju,« razmišlja Nasta Korbun.
Zneska obdavčitve, razen da gre za več deset tisoč evrov, ne želi razkriti, se pa boji blokade transakcijskega računa, s tem pa bi se lahko ustavil celo stečajni postopek. Če je bil namen zakonodajalca pospešiti prodajo, pa stečajnica pojasnjuje, da v stečajih hitreje ne gre, saj mora vsako odločitev potrditi ločitveni upnik (banka), nato še sodišče. In še: Geodetska uprava RS je stanovanja Mala Jerebika na Planini jug v Kranju ocenila precej višje, kot znaša likvidnostna cena stanovanj, iztržene kupnine pa še nižje.