Če ne drugače, pa z znaki
Ob koncu meseca požarne varnosti smo govorili z jeseniškimi poklicnimi gasilci o požarni varnosti pa tudi o njihovih vtisih in ugotovitvah z velike vaje v karavanškem predoru. Prepoved kurjenja na Jesenicah še vedno velja.
Jesenice – Oktober je pri jeseniških gasilcih zaznamovala mednarodna vaja Together Karavanke 2013, katere uradnih analiz še nismo dobili. Po informacijah Jurija Jeršina, vodje prve izmene Gasilsko reševalne službe Jesenice, je vaja dobila dobro oceno: »Nikoli pa ni tako dobro, da ne bi moglo biti bolje.« Po informacijah gasilcev se je med vajo izkazalo, da radijske zveze v predoru še vedno ne delujejo stoodstotno, na vozilih pogrešajo infra rdečo kamero, manjka pa jim tudi triažnega materiala, predvsem nosil in odej, zato si želijo manjše triažne prikolice. Kot je dodal Klinar, je operativcev še vedno premalo, vendar sestava ustreza normativom. Na vaji v predoru leta 2009 so se spopadli tudi z jezikovnimi ovirami, kar so na štabni ravni rešili s pomočjo nemško govoreče prostovoljne gasilke z Blejske Dobrave, glede operativnega dela pa Jeršin pravi: »Delo govori svoj jezik in tam se nam vedno uspe sporazumeti, če ne drugače, pa z znaki.«
Gasilci ocenjujejo, da se bo varnost v tunelu dokončno izboljšala šele z dograditvijo druge cevi, ki naj bi bila zaključena 2019, vendar je po dograditvi druge cevi predvidena prenova prve, tako da bo karavanški predor še kar nekaj časa enoceven. »Te vaje so nam v pomoč, da laže delamo. Če se bo dejansko karkoli zgodilo, bomo šli v predor, zato smo tu,« zaključuje Jeršin. Gasilci Gars pa izpostavljajo tudi varnost železniških predorov, saj so odgovorni za tri daljše železniške predore, poleg karavanškega tudi predor Podbrdo in Vintgar, ki jim bo treba posvetiti več pozornosti, menijo.
Prepoved kurjenja tudi jeseni
»Na Jesenicah na srečo letos večjih požarov ali nesreč ni bilo, kar je vsekakor dobro, vendar leta še ni konec. Še vedno se med prebivalci pojavljajo nekatere napake, na katere je vredno opozoriti,« opozarja direktor Gars Jesenice Jože Klinar in poudarja, da se Jeseničani ne zavedajo, da v občini še vedno velja splošna prepoved kurjenja v strnjenih naseljih in na območju, ki je manj kot sto metrov oddaljeno od gozda: »Še posebej je to očitno v jesenskih dneh, ko se marsikdo loti kurjenja odpadlega listja, nato pa sosedje kličejo nas, naj pogasimo ogenj. Večina misli, da prepoved velja le v času suše, a ni tako.«
Pred zimo gasilci opozarjajo tudi na pregled dimnikov in kurilnih naprav: »Ni treba čakati dimnikarja, ker je takrat lahko že prepozno.« Občanom tudi priporočajo, naj vsi v svojih domovih in na delovnih mestih preverijo gasilne aparate ter njihove oznake, kdaj so bili zadnjič pregledani. Sicer opažajo, da so lastniki pri tem kar skrbni: »Delujoč gasilni aparat pa je premalo, treba ga je znati uporabiti. V ta namen tudi organiziramo prikaze gašenja po podjetjih. Precej tega znanja širimo tudi ob obiskih šol, veliko mladih pa to znanje pridobi pri prostovoljnih gasilcih,« pravi Klinar. Opozarjajo tudi na pomen nekaterih novosti na področju gasilnih aparatov, tako priporočajo gasilne aparate na vodno meglo, ki ob gašenju povzročijo manjšo škodo kot aparati na prah.