Plevelu klici podpore, a tudi očitki
V uredništvo smo prejeli pismo, ki opozarja, da se Tomaž Plevel, ki se je v medijih minule dni znašel zaradi rušenja nelegalnega skladišča svojega podjetja Agropromet, požvižga na družbo, zakone, sosede in zaposlene. Plevel očitke zanika.
Cerklje – Kakor je uvodoma »v imenu vseh nezadovoljnih krajanov Cerkelj« zapisala bralka, ki se pod svoje pismo ni podpisala, smo mediji zgodbo Tomaža Plevela predstavili tako, kot da se mu godi velika krivica z daljnosežnimi posledicami tudi za njegove zaposlene.
»Vendar je resnica precej drugačna. Kadar gospodu Plevelu odgovarja, je kmet in se prijavlja za nakup kmetijskih zemljišč v vrednosti 400 tisoč evrov, v primeru črne gradnje pa je uspešen podjetnik, ki bo zgolj zaradi rušenja nelegalne gradnje zaprl uspešno firmo, zaposleni pa bodo ostali na cesti, kot da ne bi mogel ob vseh prihodkih in boniteti najeti skladišča kot vsi ostali podjetniki. Zadeva ima namreč že dolgo brado in se vleče že več let, ves ta čas pa so bili inšpektorji izredno popustljivi in so Plevelu ves čas šli na roko. Ob tem je potrebno še omeniti, da črna gradnja stoji na kmetijskih zemljiščih, ki so del zaščitene kmetije, ki je še posebej varovana kategorija kmetijskih zemljišč,« med drugim beremo v pismu in še, da se Plevelovi požvižgajo na predpise, da imajo črne gradnje tudi v Homcu, da imajo njihovi zaposleni minimalne plače in da morajo delati tudi če so poškodovani, ter da mediji ustvarjamo junake iz ljudi, ki se požvižgajo na družbo, zakone, sosede in zaposlene.
Za pojasnila smo vprašali Tomaža Plevela, ki pa nad pismom ni bil presenečen. »Sem kmet in podjetnik in res smo se s podjetjem Agropromet pred leti prijavili za nakup kmetije v Lukovici, ker si dobička iz podjetja v zadnjih desetih letih nismo izplačevali, a je nato nismo kupili. Zakaj bi skladišča najemali, če imamo svoja? Prav tako zaradi specifične dejavnosti, ki zajema predvsem trgovino z žiti, ne moremo delovati kar kjer koli. Še dobro, da imamo vsaj to lokacijo, ki so jo vse strokovne službe ocenile kot zelo primerno,« na očitke odgovarja Plevel, ki nam pokaže tudi obsežno dokumentacijo, ki dokazuje, da omenjeno zemljišče ne sodi med prvovrstna kmetijska zemljišča, pač pa 2. območje kmetijskih zemljišč, da njegova gradnja ni črna, pač pa neskladna, in da se je za vse posege odločil na podlagi posvetovanj in odločb s strokovnimi službami. Povedal nam je še, da ima tudi njegov brat na Homcu za vse objekte (gostinski lokal, gospodarsko poslopje in toplar) gradbena dovoljenja ter da zaposleni v Agroprometu dobivajo okoli 1000 evrov neto plače, ki zajema osnovo in stimulacijo, ter da so imeli v minulih letih le en primer poškodovanega sodelavca, ki si je izpahnil ramo in na delo še pred iztekom bolniškega dopusta prišel prostovoljno.