Merkurju grozi stečaj?
Naklo – Čeprav naj bi Merkur letos posloval v skladu z načrti, naj bi komaj tri leta po izglasovani prisilni poravnavi lastniki (banke upnice) in uprava ugotovili, da bo za normalno poslovanje v prihodnje nujen občuten odpis dolgov. Na naša vprašanja v zvezi s konverzijo terjatev, Merkur ima z naslova propadlega menedžerskega prevzema še vedno za okoli tristo milijonov evrov dolgov do bank, je predsednik uprave Blaž Pesjak le potrdil, da se pogovarja s ključnimi upniki o zmanjšanju zadolženosti: »Pogovori so še v teku, zato jih ne moremo komentirati.«
Kje se je zalomilo (prodaja je zagotovo manjša od načrtov tudi zaradi manjše potrošnje v Sloveniji) in do kdaj mora biti sklenjen dogovor, še ni znano. Znano pa je, da mora Merkur vsako leto prisilne poravnave ob koncu leta plačati okoli dvajset milijonov evrov. V primeru neplačila zaveze iz prisilne poravnave ne bi bile izpolnjene, zato Merkurju grozi celo stečaj.
Če so likvidnostne težave v preteklih mesecih in letih reševali z konverzijo terjatev v višini nekaj deset in dobrih deset milijonov evrov, pa gre po poročanju Dnevnika tokrat za veliko večje številke: kar 180 milijonov evrov naj bi banke pretvorile v kapital (in še za 40 milijonov finančnih naložb, zemljišč in praznih stavb), lizinške družbe naj bi prek spremenjenih pogodb za najem trgovskih centrov nase prevzele 50 milijonov evrov izgub. Skupaj torej 260 milijonov evrov, kar pomeni, da bi Merkurju s prek dva tisoč zaposlenimi ostalo do 50 milijonov evrov dolga. Le tolikšna vsota naj bi zagotavljala boljšo založenost centrov, s tem večje prihodke in dobiček. Takšne, kot so obljubljeni v programu prestrukturiranja v prisilni poravnavi.