Zamejstvo, priložnost za raziskovalce
Narodni svet koroških Slovencev vabi v torek, 22. oktobra, ob 18. uri v Tischlerjevo dvorano Mohorjeve hiše v Celovcu, kjer bo okrogla miza o manjšinski politiki in zastopanosti manjšin v javnopravnih organih.
Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je tudi za letos razpisal že 12. nagradni natečaj za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja Slovencev v zamejstvu in Slovencev po svetu. Namen natečaja je spodbujanje raziskovalne dejavnosti na področju zamejske in izseljenske problematike in s tem prispevek h krepitvi zavesti o njuni pomembnosti za ohranjanje slovenske identitete v Sloveniji in zunaj njenih meja. Na natečaju avtorji lahko sodelujejo z diplomskimi, magistrskimi in doktorskimi deli, ki so jih med 1. novembrom leta 2012 in 31. oktobrom letos uspešno zagovarjali na slovenskih in tujih univerzah. Natečaj bo odprt do 10. decembra letos, izdelke pa je treba poslati na naslov Urad vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ljubljana, Erjavčeva 15, s pripisom »Za nagradni natečaj«.
Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta se že odločila, kdo bo prejel letošnjo Einspielerjevo nagrado. Prvič so jo podelili leta 1988, zadnjo, lansko, pa je prejel celovški škof dr. Alois Schwarz. Nagrada je podeljena osebnosti iz večinskega naroda, ki si je pridobila zasluge za slovensko narodno skupnost na Koroškem in za sodelovanje med Koroško in Slovenijo. Letošnjo nagrado bodo podelili v sredo, 6. novembra, ob 19. uri v Tischlerjevi dvorani Slomškovega doma v Celovcu. Prejel pa jo bo pisatelj Peter Handke, ki se zavzema za enakopraven položaj slovenske literature na Koroškem in za pravice koroških Slovencev. Nagrada se imenuje po profesorju Andreju Einspielerju, ki se je leta 1813 rodil pri Mežnarju s Svečah, njegov rod pa je doma pri Pregleju v Svečah, kjer je sedaj dom predsednika Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentina Inzka. Andrej Einspieler je bil skupaj s škofom Antonom Martinom Slomškom in Antonom Janežičem ustanovitelj Mohorjeve družbe in njen dolgoletni blagajnik. V slovenskih in nemških časnikih se je zavzemal za pravice Slovencev in za sožitje med obema narodoma. Bil je član koroškega deželnega zbora in nekaj časa tudi član celovškega mestnega sveta. Leta 1888 je umrl v Celovcu. Poleg najbolj poznanega Andreja Einspielerja izhajajo iz njegove rodbine še prošta Lambert in Gregor Einspieler, pater Oton Einspieler in župnika Andrej in Janez Einspieler.