Najbolj pogost način sprehoda po aleji znamenitih Ločanov (fotografija je simbolična) / Foto: bratska

Različno po aleji

Te dni je izšel Vodnik po Aleji znamenitih Ločanov. Mali brat sem se z vodnikom v rokah »povedel« po njej.

Aleja znamenitih Ločanov je okrašena s kovinskimi, v glavnem bronastimi glavami mož (na ženske še čakamo), ki so v preteklosti s svojimi deli na različnih področjih človekovega bivanja zaznamovali mesto Škofja Loka in v večini primerov postali prepoznavni tudi kot pomembnejši Slovenci. Vodnik, ki je izšel pri lokalnem muzejskem društvu, je nedvomno čudovit izdelek, ki nam pove, kdo je kdo, zakaj in kako.

Aleja je v širšem smislu ulica, pot, celo steza ali druga javna površina, ki je okrašena z obeh strani ulice z drevoredi in nasadi, sem Mali brat, majhen kakor sem, od nekje pravkar prepisal. Če je drevored samo na eni strani, gre za pol-alejo. Beseda pa izhaja iz francoske besede aller (iti). Tokrat smo se aleje lotili predvsem na izvorni način – torej iti, počasi, hitreje, najhitreje.

Namreč, v času, ko ljudje vse več pozornosti polagamo lastnemu telesu in se temu primerno poskušamo čimbolj približati reklu zdrav duh »v zdravem telesu«, pa smo se v naši velikobratski redakciji po loški aleji sprehoditi »po športno«, kot pravi rekreativci. Tako je moč od prvega znamenitega Ločana Franceta Planine pa do zadnjega Antona Hafnerja moč priti različno hitro. V načinu »osovnikar« bi alejo predihali v približno treh do štirih sekundah. Način »škratek«, v katerega sodijo naraščajniki od dveh do petih let, bi nam za pod od prvega do zadnjega pobral nekaj več časa. Vanj moramo všteti nekaj otroške trme, male ali velike potrebe in staršev­ske vzpodbude za dokončanje poti. Zanimiv je tudi način »mislec«, ko bi za pot po aleji potrebovali več dni. Priporočljiv je celo obisk aleje v več etapah (tipa Tour de France). Tu bi nam vodnik vsekakor zelo koristil. Obstaja tudi način »petnajst evrov«, toliko je menda moč dobiti na črnem trgu za kilo bakra … Tak sprehod po aleji traja dlje, najbolje pa, da ga opravite v zgodnjih jutranjih urah brez gledalcev …

Tokrat smo vam predstavili samo nekaj načinov vodenja po aleji znamenitih Ločanov. Vsak si bo seveda izbral njemu najbližji način.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:53

Obramba bi izločila izvedenca

Na sojenju strojevodji Andreju Ponikvarju, obtoženemu povzročitve železniške nesreče na Jesenicah avgusta 2011, obramba zahteva izločitev sodnega izvedenca železniške stroke.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / ponedeljek, 25. april 2016 / 13:36

Helikopter prestregel jadralko

Pretekli konec tedna je jadralno letalo nemške jadralke, ki je trenirala na letališču v Lescah, prestregel vojaški helikopter. Dejstvo, da je helikopter prestregel jadralko, je izreden dogodek, nenaja...

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. april 2016 / 13:23

V razvoj osebnih zavarovanj

V Zavarovalnici Adriatic Slovenica vedno več pozornosti posvečajo osebnim zavarovanjem. Lani so zbrali skoraj 297 milijonov premije in ustvarili 14 milijonov evrov dobička.

Škofja Loka / ponedeljek, 25. april 2016 / 13:20

Občina poziva k ukrepanju

Škofja Loka – Po tragični nesreči minuli petek, ko je s stavbe opuščenega hotela Transturist omahnil mladenič in umrl, zdaj Občina Škofja Loka lastnika stavbe in pristojno inšpekcijsko službo poziv...

Kranj / ponedeljek, 25. april 2016 / 13:19

V javnih zavodih so dobro delali

V vseh sedemnajstih javnih zavodih v kranjski občini poslovali pozitivno, bolj sporno je, kako bi razdelili dobiček.

Slovenija / ponedeljek, 25. april 2016 / 13:17

Za občine tudi nepovratna sredstva

Eko sklad občanom, podjetjem, samostojnim podjetnikom in občinam za različne zelene naložbe spet ponuja ugodna posojila s še nižjimi obrestmi kot lani.