Merjenje debeline ledenika z georadarjem / Foto: Matija Zorn (GIAM ZRC SAZU)

Ledenik še ni tako tanek

Prvi rezultati georadarskih meritev Triglavskega ledenika so pokazali, da je debelina ledenika na najglobljem mestu presegla osem metrov, kar je strokovnjake pozitivno presenetilo.

Kranj – Strokovnjaki Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU Triglav­ski ledenik, ki leži na nadmorski višini med 2450 in 2500 metri, z rednimi meritvami spremljajo že vse od 1946. leta dalje. Tako kot vsako leto ob koncu talilne dobe so s kolegi iz Geodetskega inštituta Slovenije tudi letos v začetku septembra opravili meritve obsega ledenika, minuli teden pa v sodelovanju s strokovnjaki iz italijanskega Inštituta za pomorske vede pri Nacionalnem raziskovalnem svetu in Oddelka za matematiko in geoznanosti tržaške univerze še georadarske meritve, ki so jim omogočile vpogled v samo »drobovje« Triglavskega ledenika oz. izmero njegove debeline.

»Preliminarni rezultati izmere, skupaj s predhodnimi natančnimi geodetskimi meritvami, bodo dali podrobnejše informacije o obsegu, debelini in prostornini tega še »živečega« ledu na južnem robu Triglavskih podov. Prvi rezultati so pokazali, da je na najglobljem mestu debelina ledenika presegla 8 metrov. To je več, kot smo glede na posledice podnebnih sprememb, ki smo jim priča v zadnjih dveh desetletjih, pričakovali. Največja globina ob zad­njih meritvah pred 13 leti je bila namreč 9,5 metra,« nam je sporočil Miha Pavšek iz geografskega inštituta Antona Melika in dodal, da so vse meritve odličen pokazatelj podnebne spremenljivosti Slovenije, saj sta oba slovenska ledenika (poleg Triglav­skega ledenika še ledenik pod Skuto) zaradi svoje lege zelo občutljiva na podnebne spremembe. »Zadnji dve desetletji sta na robu obstoja in torej eni redkih neposrednih prič oziroma dokazov omenjenih sprememb. Morda smo celo ena zadnjih generacij, ki ju (še) lahko občuduje. Pa vendarle dogajanje na Triglavskem ledeniku v zad­njem poldrugem deset­letju postavlja pod vprašaj napovedi o njegovem skorajšnjem izginotju. Podnebne spremembe naj bi se kazale tudi v povečanju padavin v zimskem času, ko so na ledeniku padavine v obliki snega. Zaradi vbokle oblike površja ledenika se obdrži sneg na ledeniku še pozno poleti. V zadnjih nekaj letih pa tudi vse do konca talilne dobe, zato v tem času ledeniški led ni bil nikoli povsem razkrit, temveč le prekrit s firnom in snegom zadnje zime oziroma snežne sezone. Če se bodo takšne vremenske razmere nadaljevale in se bo količina zimskih padavin še povečevala, se bo ostanek Triglavskega ledenika, v sicer zelo majhnem obsegu, ohranil dalj časa, kot smo napovedovali pred leti,« je še povedal Pav­šek.

Strokovnjaki se bodo prihodnji teden podali tudi pod Skuto in s klasičnimi geodetskimi napravami izmerili še tamkajšnji ledenik, ki je sicer debelejši od Triglav­skega. Z georadarjem pa naj bi ga predvidoma izmerili jeseni drugo leto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 24. november 2020 / 11:20

Letos e-knjižni sejem

Osnovno vodilo letos tako drugačnega 36. Slovenskega knjižnega sejma, ki se je s spletnim odprtjem začel včeraj in bo trajal do nedelje, je: narazen, a vendarle skupaj.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.