V Tržiču bo še večja brezposelnost
Po stečaju Trifixa in skoraj dvajset novih brezposelnih, po napovedih Peka o okoli petdeseterici brez dela je bil v začetku meseca oklican stečaj tržiškega podjetja Struc Tokos. Na cesti bo pristalo še 41 novih zaposlenih.
Tržič – Kaj se dogaja s tržiškim gospodarstvom, ki je še dobri desetletji nazaj v velikih podjetjih zaposloval ogromno delavcev, danes pa velikih ni več, zraven propadajo še mali. V juniju je propadlo podjetje Trifix, pred dnevi je bil oklican stečaj podjetja Struc Tokos.
O razlogih za stečaj slednjega je nekdanji direktor Bojan Štor povedal, da jih je več: »Zaradi vojnih razmer v Siriji in Egiptu smo izgubili največje kupce, že prej zaradi ukinitve subvencij za solarne elektrarne v Nemčiji tudi solarni trg, še najbolj pa nas je udarila nezmožnost prestrukturiranja podjetja zaradi rigidne delovnopravne zakonodaje.«
Pove, da bi podjetje z manj zaposlenimi morda še imelo prihodnost, vendar so visoke odpravnine in nezmožnost odpustitve zaščitenih delavcev ter prezadolženost podjetja onemogočile nadaljnje delo. Tako pa je brez dela ostalo vseh 41 zaposlenih.
Od začetka stečajnega postopka sta minila dva tedna, stečajna upraviteljica Tatjana Rupel pa se bo z nekdanjimi vodilnimi sestala na začetku prihodnjega tedna: »Zaposleni so doma na čakanju, po pošti so (v sredo, op. a.) dobili priporočeno pošto z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, v tem času pa proizvodnja stoji.«
Žarek upanja je prišel predvčerajšnjim, ko je prejela predlog o najemu proizvodnih kapacitet in s tem možnostjo nadaljnje proizvodnje v zmanjšanem obsegu. O predlogu mora naprej odločiti sodišče.
Razloge za prenehanje delovanja podjetja opiše tudi sindikalni predstavnik v Tokosu, Stane Habjan, sicer tudi gorenjski sekretar Sindikata kovinske in elektro industrije: »Tokos je v težavah že vrsto let, v zadnjem času pa je še naročil vse manj. Ne vem, ali so le to razlogi za stečaj, saj so bile že prej vrsto let težave z naročili, z nizkimi plačami in slabim vodenjem.« Podjetje je zaposlenim dolžno regres, polovico julijske, avgustovsko in še septembrsko plačo, nabiral se je dolg do dobaviteljev, zadnji priliv je zaradi dolga za prispevke pobrala davčna uprava.
V evidenci brezposelnih Urada za delo Tržič je bilo konec avgusta 720 oseb (torej brez zaposlenih v Struc Tokos), stopnja brezposelnosti na tem območju je bila 11,9-odstotna, v Sloveniji 12,8-odstotna, na Gorenjskem pa 9,4-odstotna (podatki veljajo za junij). »Možnosti zaposlitve v Tržiču je malo, zato svetujemo, da delo iščejo na širšem območju Gorenjske, tudi v ljubljanski regiji,« odgovarja Dubravka Furar iz kranjske območne službe Zavoda RS za zaposlovanje.
V Tržiču sicer najpogosteje delodajalci iščejo pomožne delavce brez izobrazbe ali poklica, kuharje, prodajalce, kuharske pomočnike, strojne in komercialne tehnike, vzgojitelje, voznike. Na Gorenjskem pa osebe s strojnimi ali kovinarskimi poklici, gostince, gradbenike, elektrotehnike, za poklice v zdravstvu in prevozništvu. Večina brezposelnih v Tržiču je moških, več kot desetina je mladih do 26 let, več kot tretjina ima zgolj izobrazbo do druge stopnje, kar 41 odstotkov oseb je dolgotrajno brezposelnih, zelo visok delež je starejših nad petdeset let.
Poleg običajnih poti iskanja zaposlitve na zavodu svetujejo, da si določijo tudi migracijsko območje zaposlitve. »Službo naj iščejo po celotni gorenjski in ljubljanski regiji in tudi v tujini. Vsak teden so za vse, ki iščejo zaposlitev v Avstriji, na voljo prosta delovna mesta v Celovcu in Beljaku,« razloži Dubravka Furar.