Klara Pucko / Foto: Gorazd Kavčič

Starejši so skeptični, mlajši navdušeni

Pred časom smo si ogledali tehnološko najbolj moderno montažno hišo podjetja Lumar. V njej so združene skoraj vse novosti, ki so v uporabo prišle pred nekaj leti, pa naj gre za alternativne vire ogrevanje do pametnih inštalacij, da o energetski varčnosti s pasivnim standardom gradnje ne govorimo.

Dragočajna – V zadnjih letih trajnostna gradnja vse bolj pridobiva veljavo, saj gradbeni sektor porabi okoli štirideset odstotkov vse porabljene energije in posledično spusti v okolje približno enak odstotek ogljikovega dioksida. Na popularizacijo trajnostne gradnje vpliva tudi Podnebno energetski paket 20-20-20, ki do leta 2020 predvideva stroge ukrepe pri zmanjšanju izpustov CO2 (minus 20 odstotkov), zmanjšanje porabe energije (minus 20 odstotkov) in povečanje deleža obnovljivih virov energije (plus 20 odstotkov).

Pred meseci je podjetje Lumar v novem naselju hiš v Dragočajni predstavil tehnološko najbolj moderno montažno hišo, ki si jo je ogledal tudi predsednik Borut Pahor. Pri hiši, ki jo predstavljamo, ne gre le za energetsko učinkovitost, ampak za celosten pristop k načrtovanju s področja energije, bivalnega okolja in vplivov na okolje. O bivanju v za zdaj vzorčni, a aktivni hiši Lumar smo spregovorili s Klaro Pucko, razvojno tehnologinjo pri Lumarju.

Predstavljate aktivno hišo, ki jo lahko preizkusijo tudi vaši potencialni kupci. Kaj pomeni aktivna hiša, kaj tehnološko najbolj moderna montažna hiša?

»Ko opisujemo to hišo, najprej poudarimo, da je toplotni ovoj popolnoma pasiven, nadgrajen s fotovoltaično elektrarno na strehi. Zaradi energetske varčnosti to pomeni, da bo hiša v času obratovanja proizvedla več elektrike, kot je bo porabila (aktivna plus energijska hiša op. a.). Nadgradnja tovrstne hiše pa so pametne inštalacije, ki pomagajo upravljati hišo: stroji se bodo samodejno prižgali v času nižje cene elektrike (nižja tarifa), tudi sami stroji so najbolje energetsko učinkoviti, prezračevanje je urejeno samodejno, še pred morebitnim pregrevanjem se spustijo žaluzije. Bivalne razmere v hiši lahko preverjamo ali pa hišo uprav­ljamo od koderkoli na svetu, le povezavo moramo imeti do pametnega telefona, tablice ali računalnika.«

Vsak proizvajalec hiš zna povedati kak izraz, ki preprosto pomeni, da je njihova hiša najboljša. Zakaj lahko to trdite vi?

»Poleg fotovoltaične elektrarne so na strehi vgrajeni tudi sončni kolektorji za ogrevanje sanitarne vode, omogočamo pasivno ogrevanje s sončno energijo, ogrevamo s talnim gretjem s toplotno črpalko, vgrajeno je tudi stensko in stropno gretje oziroma hlajenje. Karkoli si naročnik želi, to vgradimo. Hiša je že danes programirana, da se ob 10. uri zvečer zaklene. Prav nič nas ne skrbi, ali smo zaklenili vrata ali ne. Sicer pa preveriš na telefonu. Tudi to, ali je štedilnik izklopljen. In pralni stroj priključen. Hiša je tudi dodatno zvočno izolirana, uporabili smo odlično stavbno pohištvo. Povsod so nameščeni kalorimetri, ki preverjajo porabo energije. Ločeno zbiramo tudi deževnico za porabo vode v stranišču, za pranje perila in zalivanje vrta.«

Kakšni so stroški običajne družine, ki jim je takšna hiša tudi namenjena?

»Hiša je vzorčna, uporabljamo jo, da pokažemo kvaliteto in prednosti našim kupcem, saj je tako laže razložiti, kaj je pametna hiša. Ob koncih tedna je namenjena tudi bivanju potencialnih kupcev, seveda pa na podlagi tega ne moremo povedati, kakšni bi bili mesečni stroški bivanja v njej.«

Česa v hiši ni?

»Družine, ki si želi aktivno in tehnološko najbolj moderno hišo.«

Ob vsem naštevanju zmog­ljivosti in možnosti hiše se tudi cena najbrž množi?

»Cena predstavljene hiše okvirno znaša 350 tisoč evrov brez zemljišča. Težko postavimo natančno ceno, saj ima morda naročnik še kako dodatno zahtevo, po drugi strani mu je kaj od naštetega preveč. Ob dnevu odprtih vrat smo že dobili takšno vprašanje, torej zanimanje obstaja. Tudi ta hiša v Dragočajni bo čez leto ali dve naprodaj.«

Zakaj ste se odločili za grad­njo vzročne hiše v Dragočajni?

»S Košorok Gartner arhitekti smo želeli pokazati, kako ustvariti dom pasivne gradnje na precej neugodnem kosu zemljišča v bližini prestolnice.«

Koliko podobnih hiš nameravate prodati?

»Na voljo imamo veliko hiš, nadgradnje so stvar naročnika. Zanimanja za pametne inštalacije je veliko, enako velja za sončne elektrarne. Morda ni vse, kar smo našteli prej, za vse kupce, skoraj vse pa zanima samodejno spuščanje žaluzij, samodejno odpiranje in zapiranje oken z ustvarjanjem naravnega prezračevanje tudi. Mi bomo za naročnika naredili vse, da bi kolikor le lahko znižali porabo električne energije. Nižji stroški za ogrevanje so sedaj stalnica, zato so zanimive toplotne črpalke, enako sončni kolektorji za ogrevanje sanitarne vode. Sicer pa velja, da so starejši do vsega naštetega še skeptični, mlajši pa navdušeni.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 15. januar 2022 / 10:15

Hokejisti Triglava so že v polfinalu

Bled – V torek se je druga četrtfinalna tekma članskega državnega prvenstva med Celjem in Slavijo Junior končala z zmago slednje s 3 : 4. S prednostjo v zmagah 2 : 0 so se tako hokejisti Slavije Ju...

Objavljeno na isti dan


Tržič / torek, 11. september 2018 / 18:16

Gledališki abonma tudi v Tržiču

Tržič – Kulturni center Tržič ob deseti obletnici prvič dviga zastor in prižiga odrske luči za zaključena cikla kulturnih dogodkov. V Tržič prihajajo priznane gledališke zasedbe. Njihove predstave...

Kultura / torek, 11. september 2018 / 18:15

Čaj za dve

Cerklje – V soboto ob 18. uri bodo na vrtu Borštnikove hiše uprizorili komedijo Toneta Partljiča Čaj za dve v priredbi in režiji Nade Strajnar Zadnik. Vstop je prost.

Kultura / torek, 11. september 2018 / 16:23

Čoh in Erič v Galeriji Prešernovih nagrajencev

Kranj – V sredo, 12. septembra, bo v Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj ob 19. uri odprtje razstave Vidno, a ne za vedno akademskih slikarjev, nagrajencev Prešernovega sklada Milana Eriča in Zv...

Šport / torek, 11. september 2018 / 16:22

Pokalna lovorika v Ljubljano

V finalu hokejskega Pokala Slovenije, ki ga je gostil Kranj, je Olimpija premagala Jesenice in se veselila prve lovorike v novi sezoni.

Rekreacija / torek, 11. september 2018 / 16:21

Marjan Podržaj zmagal v Italiji

Šenčur – Na mednarodnem lokostrelskem tekmovanju v disciplini 3D v Italiji je tekmovalo sedemdeset lokostrelcev iz Italije, Avstrije in Slovenije. Šenčurjan Marjan Podržaj je zmagal s 438 krogi, ka...