Ne gre samo za telo
Že štirideset let vsak teden z druženjem ob rekreaciji pod vodstvom Poldeta Hribarja kranjski rekreativci udejanjanjo misel o zdravem duhu v zdravem telesu. Okroglo obletnico so proslavili z druženjem, ki je prav tako pomemben element njihove dejavnosti.
Kranj – Športni pedagog Leopold Hribar je pred štiridesetimi leti učil na takratni tekstilni šoli v Kranju. »Iz kolektivov tekstilne šole in zobne poliklinike je prišla pobuda, da bi se družili ob rekreaciji, mene pa so pooblastili, da jih kot valpet pri tem priganjam,« nam je začetke kranjske športne rekreacije šaljivo predstavil Polde Hribar, ki še danes vsak torek in petek vodi rekreacijo »starejših dečkov in deklic«. Glavnina jih ima prek sedemdeset let, njihov Polde pa že kar devetinosemdeset let in s svojim zgledom dokazuje, da je do pozne starosti mogoče ohraniti zdravo telo. A ne gre le za telo, je dejal eden od gostov na prireditvi, gre tudi za sveže misli, vrednote, ki so jih pred 120 leti utemeljili že Sokoli.
Glavni vaditelj Polde Hribar je pripravil vrsto telovadnih vaj, od štiri do pet tisoč jih je, med njimi pa naj vsak izbere takšno, ki mu najbolj koristi. Tako je že štirideset let, kar so kranjski rekreativci proslavili minuli petek zvečer v dvorani kranjske mestne knjižnice. Poldetovi varovanci so z besedo in fotografijo obudili spomine na rekreacijo, ki za »dekleta« vsak torek, za »fante« pa vsak četrtek poteka v telovadnici kranjske tekstilne šole. Pravzaprav tekstilne šole že nekaj let ni več, sedaj se imenuje drugače, rekreativci in Polde pa še vedno prav po športno vztrajajo, da bi ohranili zdravega duha v zdravem telesu.
Združenje od začetka vodi Franc Porenta, takratni zobozdravnik, njegova pobudnika pa sta bila zakonca Zdjelar, Marta je bila zaposlena v zobni polikliniki, Milan na tesktilni šoli. Vsa leta je združenju zvest tudi Boris Pertot, imen rekreaciji predanih Kranjčanov pa je toliko, da jih ni mogoče vseh našteti. Pri vadbi so se prvotnima športno zagretima koletivoma pridružili tudi zaposleni v zdravstvenem domu, pozneje pa se je zdravstveno-prosvetna naveza začela širiti na širše kranjsko prebivalstvo, smo slišali ob obujanju spominov na začetke kranjske rekreacije.
Prehitel je Jane Fonda
»Polde je pripravil različne sklope vaj, ki jih potem udeleženci izvajamo ob glasbeni spremljavi. Melodični del zelo vpliva na razpoloženje in motivacijo,« so navajali kleni kranjski rekreativci, ki so športnega duha kmalu razširili tudi na svoje življenjske sopotnice. Nežnejši spol je pred desetletji k rekreaciji ob glasbeni spremljavi nagovarjala ameriška igralka Jane Fonda, ampak Polde jo je po besedah rekreativcev pri tem prehitel. Vaje vaditelj pripravi že doma, na rekreativni vadbi jih demonstrira, njegovi varovanci pa ga posnemajo. Priznavajo, da ni vselej lahko, vendar je laže, ker jih bodri in jim daje nasvete. Rekreativno delovanje pa ni omejeno le na telovadnico. Fotografije kažejo, da so bili udeleženi tudi pri smučarskih tekih, udeleževali so se različnih tekmovanj in maratonov, pomembno prizorišče rekreativnega dogajanja pa je bil tudi Čukov bajer s tamkajšnjimi pikniki.
Reklama za zdrav način življenja
»Kot zdravnik, ki sem bil takrat zaposlen v zdravstvenem domu v Kranju, sem ponosen, da se je rekreacija začela prav na pobudo zdravstvene ustanove. S tem smo na najboljši način delali propagando za zdrav način življenja in bili zgled zanj. Gibanje bolj pripomore k zdravju kot zdravila, s telesno aktivnostjo lahko odložiš nekatere bolezni,« je o rekreaciji dejal zdravnik Milivoj Veličkovič Perat, ki je hvaležen svojemu učitelju. Polde je za zdravje storil toliko, da bi bil lahko direktor zdravstvenega zavarovanja, se je (z zrnom resnice) pošalil Veličkovič. Po telovadbi se počuti kot prerojen in temu bi verjetno pritrdili vsi, ki so praznovali štirideseto obletnico začetkov rekreacije s Poldetom Hribarjem. V imenu »deklet«, ki se zaradi rednega gibanja počutijo mlade, pa je na srečanju spregovorila Tatjana Dolenc Veličkovič, prav tako zdravnica, ki je preventivni aktivnosti enako kot njeni predgovorniki pripisala zasluge za preprečevanje mnogih bolezni. Duhovito je tudi primerjala moški in ženski motiv za rekreacijo. V moškem duhu je, pravi, da se merijo drug z drugim. Ženska se pomeri sama s seboj, ob rekreaciji se zave sama sebe in šele potem jo potegne v druženje. Naj bo tako ali drugače, ob jubileju je kolegom zaželela, da gredo enako aktivno kot doslej v novo desetletko.