Dan spomina pod Storžičem
Slavnostni govornik je bil generalmajor Janez Slapar, ki je izpostavil pogumen karakter slovenskega vojaka skozi zgodovino in vlogo Teritorialne obrambe, iz katere je kasneje izšla Slovenska vojska.
»V noči s 25. na 26. oktober leta 1991 je odšel zadnji jugoslovanski vojak. Takrat nismo razmišljali, kakšna naj bo naša država. Dejal bi, da bi zaradi nas in tudi zaradi žrtev in naporov obrambnih struktur prebivalstva morala biti bolj prijazna do vseh nas. Predolgo smo v zadnjih dvajsetih letih ponavljali, da je Slovenija zgodba o uspehu. Nekateri so to zgodbo razumeli kot priložnost o prisvajanju premoženja, ki je bilo včasih naše skupno,« je dejal generalmajor Janez Slapar.
Lom pod Storžičem – Na četrtega avgusta, na dan letošnje prireditve spomina padlim pod Storžičem, le 72 let prej, je bil na jasi pod Storžičem iz tržiške in kranjske čete ustanovljen Storžiški bataljon, prvi na Slovenskem. Le dan kasneje, petega avgusta 1941 je bila prelita kri borcev Storžiškega bataljona. Na tem mestu danes stoji spomenik, pred katerim je bila v nedeljo slovesnost v spomin padlim. V kamen so vklesana imena Petra Ahačiča, Marije Štefe, Jožeta Janežiča, Marije Bečan, Marije Solnar, Antona Gučka, Jožeta Gradišarja in Andreja Kmeta. Kako simbolično, da sta spominsko slovesnost vodila Laura Turk in Sergej Radosavac, le nekaj let mlajša od takrat padlih mladih borcev. »Kako krhka je lahko stena med mirom in vojno,« sta Laura in Sergej povzela besede Antona Kramariča, ki je pripravil besedilo njunih nagovorov številnim prisotnim.
Tržiški župan Borut Sajovic je poudaril, da je peti avgust praznik občine, s katerim sporočajo, da jim je hudo za vse žrtve vseh vojn, ne glede na stran, na kateri so bili: »Vsakdo je nekomu bil brat, sestra, mož, oče. Danes moramo vsem prižgati sveče, vendar trdno ohranjati zgodovinska dejstva. Slabo je, kadar se z zgodovino namesto zgodovinarjev ukvarja politika. Tragika nas, Slovencev, je samo v tem, da je vso to našo kalvarijo povzročil tujec, pa smo se razdelili, kot se kdaj po nepotrebnem delimo še danes. Zdaj je trenutek za enotnost.« Slavnostni govornik je bil generalmajor Janez Slapar, ki je karakter slovenskega vojaka skozi zgodovino prikazal kot pogumnega, pokončnega in nepopustljivega. Ki se bori zase in za svoj narod. »Tudi JLA se je s stereotipom o Janezih kot o slabih vojakih uštela,« je dejal Slapar in izpostavil pomen 45-letnice Teritorialne obrambe, iz katere je kasneje izšla Slovenska vojska.
Ob tej priložnosti so podelili tudi spominska priznanja ob 70-letnici Prešernove brigade, Območno združenje borcev za vrednote NOB Tržič pa se je posebej zahvalilo Valentinu Klemenčiču za njegovo dosedanje delo in spomine, ujete v njegov fotoaparat. V kulturnem programu so nastopili Pihalni orkester Tržič in pevski zbor ZGVS »Gorščaki«, dogodek so organizirale veteranske organizacije v sodelovanju z občino Tržič in Planinskim društvom Tržič. »Vsako leto pridem, zaradi pripadnosti spominu tega dela zgodovine,« je sklenil udeleženec Drago Pečnik.