Slovenski strahovi svobodnjaka Doberniga
Ko je že vse kazalo, da so vsakoletna oktobrska praznovanja obletnice koroškega plebiscita izgubila do Slovencev in vsega slovenskega sovražen naboj, jih je letos v stare čase poskušal vrniti svobodnjaški koroški deželni poslanec Harald Dobernig. Po priimku sodeč ima ta koroški politik lahko tudi slovenske korenine, kar pa v tem primeru ni najpomembnejše. Skrb zbujajoče so njegove izjave na sobotni slovesnosti koroške brambovske zveze, ki postaja vedno bolj osamljena, da »koroški Slovenci niso pravi Korošci« in da bi bilo treba okrepiti boj proti slovenščini. Sedanjo rešitev dvojezičnih napisov pa je označil kot »začetno drogo za radikalne predstavnike slovenske narodne skupnosti za nadaljevanje njihovih neupravičenih zahtev«.
Izjava pomembnega člana svobodnjaške stranke je povzročila ogorčenje med koroškimi Slovenci. Harald Dobernig je izrekel težke besede v času, ko sta v deželi Koroški zavladala sožitje in pomiritev med narodoma in so se pokazale tudi nove možnosti gospodarskega sodelovanja med Koroško oziroma Avstrijo in Slovenijo. Do koroških Slovencev sovražne izjave je v torek zavrnila tudi avstrijska vlada. Za kanclerja Wernerja Faymanna so to žalitve, »ki jih na noben način ne smemo dopustiti«. V Avstriji ni različnih skupin Avstrijcev, pač pa samo državljani, ki jih ne gre deliti. V svojem protestu je bil oster slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina. Dobernigu je očital, da skuša s takimi izjavami preusmeriti pozornost javnosti od afer s Hypo banko, v katere je vpleten. Dobernigu v bran se je postavil koroški deželni glavar Gerhard Dörfler, ki je zaradi te izjave zahteval od našega veleposlanika opravičilo.
Slovenskemu zunanjemu ministru Karlu Erjavcu se veleposlanikova izjava ne zdi sporna. »Bila je običajna v diplomatskem stilu. Veleposlanik mora v takih primerih reagirati. Vesel pa sem, da sta reagirala tudi avstrijski zunanji minister in vlada.« Zunanja ministra obeh držav Karl Erjavec in Michael Spindelegger sta se v torek srečala v Mariboru. Bila sta enotna, da take izjave nekega lokalnega politika ne smejo vplivati na dobre odnose med državama.