Na mestu vodnjaka bo jašek
Srednjeveški vodnjak, ki so ga odkrili med gradnjo kanalizacije v Stari Loki, bi po mnenju domačinov morali ohraniti v čim večji meri, a bo očitno služil za meteorni jašek.
Stara Loka – V Stari Loki so med gradnjo kanalizacije sredi junija razkopali cestišče pri Marijini kapelici in pri tem naleteli na nekdanji vaški vodnjak iz srednjega veka. Nedolgo pred tem se je s pobudo po celoviti ureditvi središča Stare Loke oblikovala skupina domačinov, ki so se zavzemali tudi za ohranitev vodnjaka, a se je zgodilo ravno nasprotno, je ogorčen Klemen Karlin: »Pred kratkim so izvajalci del vodnjaka povsem uničili, da so na njegovem mestu zgradili jašek za meteorno vodo.«
Omenjeno najdbo so si ogledali tudi strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine iz Ljubljane. Vodnjak je bil slabo ohranjen, zato so presodili, da njegova ohranitev ni mogoča. Investitorju so podali smernice za ureditev zgornjega ustroja ceste v Stari Loki, v katerih so navedli, da je treba vodnjak prezentirati v tlaku, ki se bo po strukturi in barvi ločil od granitnih kock. Predlagali so tudi, da se spodnji del vodnjaka, ki bo ostal »in situ« (na kraju najdbe), ustrezno zaščiti in ohrani v največji možni meri. »Smernice zavoda, ki se nanašajo na prezentacijo v tlaku, bomo upoštevali, glede ohranitve spodnjega dela vodnjaka »in situ« pa bomo predlog še proučili,« je pojasnila Tatjana Bernik, vodja oddelka za okolje in prostor na Občini Škofja Loka. Na občini so še poudarili, da spoštujejo predpise, prav tako pa so se zavezali na območju posega opraviti predhodne arheološke raziskave v obliki arheološkega dokumentiranja ob gradnji s stalno prisotnostjo arheološke ekipe.
Florjančič: Uničenje je barbarsko dejanje
Uničenje vodnjaka je nerazumno dejanje, je prepričan Karlin: »Do njega je prišlo, kljub temu da je Alojzij Pavel Florjančič, častni član Muzejskega društva Škofja Loka in prejemnik zlatega grba Občine Škofja Loka, župana Miho Ješeta še pravočasno opozoril na pomen te najdbe za Staro Loko.« Gre za pomemben arheološki spomenik nekdanje bivalne in tehnične dediščine ruralne Loke, v dopisu županu ugotavlja Florjančič, uničenje vodnjaka pa bi bilo v današnjem času neodgovorno in barbarsko dejanje. »Vodnjak na starološkem trgu naj se primerno prezentira in okolica uredi s plitvo fontano nad oz. okoli odprtine nekdanjega vodnjaka, da bo tu zopet kraj srečevanja Prifarcev,« je predlagal Florjančič, prepričan, da je čas, da se Stari Loki, ki je zgodovinski popek Škofje Loke in je postopoma izgubljala svojo identiteto, vrne zgodovinski starološki center. »Vodnjak so našli v srednjeveškem jedru Stare Loke, na t. i. vaškem trgu, v neposredni soseščini zgodovinsko izjemno pomembnih stavb,« še navajajo pobudniki za celovito ureditev Stare Loke in dodajajo, da je tudi dr. France Štukl, verjetno najboljši poznavalec zgodovine Stare Loke, ocenil, da vodnjak sodi na vaški trg in da bi ga bilo treba primerno prezentirati.
Središče zaprto za promet?
Pobudniki za celovito ureditev Stare Loke se zavzemajo tudi za ustreznejšo prometno ureditev. Kraj je namreč prometno precej obremenjen, saj številni vozniki iz smeri Kranja skozenj preko Gorajt uberejo bližnjico proti Selški dolini. Za trajno rešitev prometne problematike predlagajo popolno zaprtje središča Stare Loke za promet, ob zagotovitvi intervencijskih in dostavnih poti ter v morebitni kombinaciji z delno uvedbo enosmernega prometa: »Na ta način bi to območje lahko povsem na novo zadihalo in zaživelo, Stara Loka pa bi bila razbremenjena tranzitnega prometa.«Kot so pojasnili na občini, v sklopu ureditve starega mestnega jedra v Stari Loki prometnih tokov ne bodo spreminjali: »Predvidene pa so omejitve za tranzitni promet in v samem središču ureditev prometnega režima z omejitvijo hitrosti 10 km/h, na katerem imajo pešci prednost.« Kanalizacija naj bi bila sicer zgrajena septembra 2014, pripravljene pa so tudi že študije in projekt končne ureditve javnih površin (prometnic) tega območja. Dodali so še, da na občini spoštujejo sodelovanje krajevne skupnosti in skupine krajanov v postopku komunalne opremljenosti območja: »Predvidevamo, da bo odprta vprašanja o bodoči prometni ureditvi območja veliko lažje obravnavati po zaključku gradenj podzemne javne infrastrukture.«