Del ekipe Ciriusa z vzgojiteljico Irmo Golob na treningu boccie, ki v kamniškem zavodu poteka vsako sredo popoldne. (Foto: Tina Dokl)

Na treningu boccie

Dvoransko balinanje ali boccia postaja vedno bolj priljubljeno tudi med gibalno oviranimi osebami. Ekipa navdušenih učencev in dijakov zadnji dve leti trenira tudi v kamniškem Ciriusu.

Kamnik – Čeprav je dvoransko balinanje, prilagojeno gibalno oviranim, že precej star šport, ki ga igrajo v več kot šestdesetih državah sveta, od leta 1984 pa je boccia tudi športna panoga na paraolimpijskih igrah, je pri nas precej slabo znano. Gre za enega redkih športov, s katerim se lahko ukvarjajo težko prizadete osebe s cerebralno paralizo in mišično distrofijo, zato ga zadnji dve leti spodbujajo tudi v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik (Cirius).

»V Ciriusu si želimo ta šport popularizirati med našo mladino, saj je primeren tudi za zelo težko gibalno ovirane. Na prvi pogled igra izpade statično, a gre za šport, ki mladim zaradi ekipnega duha, tekmovalnosti in soočanja s porazi pomaga pri osebnostnem zorenju in dobro izkoriščati prosti čas,« pravi vzgojiteljica Irma Golob, ki v Ciriusu enkrat tedensko vodi navdušeno ekipo mladih športnikov, ki jo sestavljajo: Aida Ibrahimović, Tim Vodnik, Mitja Horvat, Ezana Zulić, Ajša Perme, Maša Dornik, Armin Čatić, Laura Škalič in Almira Sertollaj. Za njimi je že nekaj odličnih uspehov v turnirjih za posameznike in uvrstitev na državno prvenstvo med ekipami. Ekipe, sestavljene iz treh tekmovalcev, ne ločujejo igralcev po spolu in starosti, pač pa po gibalni oviranosti. Igra je videti preprosta, a treningi so zelo pomembni, priznavajo mladi invalidi - dober občutek v rokah in moč za dovolj dolge mete prinese le vaja. Med igralce se razdeli dvanajst usnjenih žogic, šest rdečih za eno in šest modrih za drugo ekipo. Osnovni cilj igre je žogico približati belemu balinčku, za kar je potrebne veliko spretnosti. »Najbolj mi je všeč, da se lahko tudi mi ukvarjamo s kakšnim športom, da tekmujemo, se spoznavamo in družimo. Voziček pri tem ni ovira,« je navdušena Aida Ibrahimović, kapetanka ekipe, ki pa bo jeseni tekmovala v posamezni konkurenci. »Škoda je, da ljudje tako slabo poznajo ta šport. Všeč mi je zaradi rekreacije, treningov in tekem, pa še družimo se med sabo. Z veliko treninga smo lahko zelo dobri, predvsem pa moramo natrenirati še dolge mete,« pa pravi Tim Vodnik, ki boccio igra leto dni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Praznoval bom na Čufarjevem trgu

"Naj bo leto, ki prihaja, srečno, mirno in zdravo!" občankam in občanom Jesenic želi župan Tomaž Tom Mencinger.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:33

Poklon pianistom in klavirju

Prvi Festival za mesto in klavir, imenovan Pianopolis, je v treh večerih v kranjskem stolpu Škrlovec povezal sodobne, klasične, džezovske, elektronske in avtorske zvoke klavirja.

Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Temačni srednji vek

Tržič – Kulturno umetniško društvo Ampus vabi na odprtje razstave Temačni srednji vek: In morte ultima veritas (V smrti leži resnica), ki bo v četrtek, 27. septembra, ob 19. uri v stari fužini Germ...

Šport / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Poletna nagrada Seidlu

Minuli konec tedna so se v Planici na zaključnih tekmah letošnje poletne sezone pomerili najboljši nordijski kombinatorci.

Mularija / sreda, 26. september 2018 / 20:31

Posebna ura pravljic

Tržič – V četrtek, 27. septembra, ob 17. uri so otroci vabljeni v Knjižnico dr. Toneta Pretnarja na posebno uro pravljic s Kinološkim društvom Storžič, katerega člani bodo prikazali in povedali mno...

Rekreacija / sreda, 26. september 2018 / 20:24

Domovanje kozorogov

Strma peč / Monte Cimone (2380 n. m.) – Višinska razlika ni velika, je pa gora distančno oddaljena. Leta 2013 je njeno južno pobočje zajel požar, katerega posledice so še danes močno vidne.