Tank M1 Abrams med egiptovsko revolucijo v Aleksandriji, 2011 / Foto: Wikipedia

V Egiptu je še bolj vroče

Vročina je zajela vse Sredozemlje. Še posebej vroče pa je v Egiptu, eni najstarejših sredozemskih držav, kjer je poleg poletne visoka tudi politična vročina. Ne prva ne druga ne popuščata in deželi ob Nilu se ne obeta nič dobrega …

Kaj se dogaja v Egiptu

Dejstva o dogajanju v Egiptu poznamo, mediji so jih polni. Težje pa si ji razložimo. Radi bi odgovor na vprašanje, zakaj se tam doli ob Nilu dogaja, kar se. Novinar Boštjan Videmšek, ki je velik poznavalec Bližnjega vzhoda, pravi, da gre za dvoje: na eni strani za propad velikega dela egiptovskega gospodarstva (kar je povezano tudi z globalno krizo), na drugi za dejstvo, da je islamska bratovščina, ki je zmagala na volitvah, zmožna le verskega fanatizma, za vladanje pa opravilno povsem nesposobna, z odstavljenim predsednikom Mursijem na čelu.

Svojo razlago dogajanja v Egiptu ima tudi dr. Primož Šterbenc, po stroki sociolog religije. »Na dogajanje v Egiptu je treba gledati kot na rezultat interakcije med tremi akterji: tradicionalne oblastne strukture (vojska, policija, sodstvo, tožilstvo, birokracija), islamisti (Muslimanska bratovščina in salafiti) in sekularisti oziroma protiislamisti. Vojska se je izkazala za daleč najspretnejšega akterja, saj je izjemno lucidno izkoristila nasprotje med islamisti in protiislamisti. Na koncu se je v akutnem sporu slednjih prikazala kot edini dejavnik, ki lahko zagotovi stabilnost, to pa so sprejeli celo protiislamisti, ki so še pred kakšnim letom vpili, da jim je vojska ukradla revolucijo … Vojska je strukturno utrjena dominantna institucija v Egiptu. Povedno je, da so bili vsi dosedanji egiptovski predsedniki – razen zadnjega, odstavljenega Mursija – vojaki. Bistveno je, da egiptovska vojska tesno sodeluje z ZDA, ki ji dajejo vsako leto 1,2 milijarde dolarjev … Zdaj je vojska zrušila Mursija in razpustila zgornji dom parlamenta, kjer je imela Bratovščina večino. Bratov­ščina je trenutni poraženec, a to nikakor ne pomeni, da je izgubila moč, ker: 1. islam je inherentni del egiptovske kulture; 2. večji del prebivalstva je reven, zato se obrača k Bogu; 3. veliko ljudi je Bratovščini hvaležnih, ker je zagotavljala osnovne socialne storitve, ko je egiptovska država Naserjevo socialno državo po letu 1970 ukinjala; 4. ljudje se vsaj bežno zavedajo zahodnega vpliva in neoliberalnega pritiska, zato je islam postal nacionalistični instrument odpora proti zunanjemu pritisku …« (Vir: MMC RTV SLO)

Bolšoj Teater v Londonu

Bolšoj Teater je ena najvid­nejših kulturnih blagovnih znamk stare in nove Rusije. Pred nekaj leti so temeljito prenovili njegov hardver (prenova stare stavbe je stala milijardo evrov!), njegov softver pa pretresajo številni škandali. Najbolj odmeva napad na umetniškega direktorja Sergeja Filina, ki ga je januarja 2013 uprizoril baletnik Pavel Dmitričenko, domnevno zato, ker Filin njegovi partnerici, balerini Anželini Voroncovi ni več dajal glavnih vlog. Plačani napad so za 50 tisoč rubljev (okrog 1250 evrov) izvedli trije neznanci, ki so Filina polili z žvepleno kislino po obrazu, da je skoraj oslepel. Dmitričenko naj bi vse skupaj opazoval iz avtomobila … No, Bolšoj je zdaj na gostovanju v Londonu, odet v staro slavo. Gostovanje se začenja z Labodjim jezerom v Kraljevi operni hiši v Covent Gardnu, sledijo še druge velepredstave. Vrhunski ruski umetniki to poletje gostujejo tudi pri nas. Zbor Mihail Ivanovič Glinka iz Sankt Peterburga je minuli vikend nastopil tudi v Kranjski Gori. V začetku septembra bo Marijino gledališče iz Sankt Peterburga pod vodstvom dirigenta Valerija Gergijeva ob Wagnerjevi 200-letnici izvedlo prva dva dela njegove operne tetralogije Nibelunški prstan …

Umrl »izumitelj« supermodelov

Umrl je John Casablancas (1943–2013), modni menedžer in velik plejboj. Rodil se je kot Američan španskega rodu, njegov oče Fernando je bil uspešen poslovnež v tekstilni industriji, sam pa je postal legendarna osebnost v manekenskem poslu, soustanovitelj (1972) in dolgoletni direktor pariške agencije Elite. Pripisujejo mu, da je »izumil« pojav in pojem, telo in besedo »supermodel« – tako da je v modno orbito lansiral nekatere najvidnejše supermodele zadnjih desetletij. Imena so res slavna: Cindy Crawford, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Heidi Klum, Claudia Schiffer, Gisele Bündchen ... Njegove varovanke so presegle manekenske okvire, postale so iskane medijske osebnosti, nastopale v videospotih in vodile TV oddaje. Ko se je Casablancas pred leti umaknil iz tega posla, je izjavil, da obžaluje, kar je naredil za te nehvaležnice. »Ena od stvari, ki jih najbolj obžalujem, je to, da sem ustvaril supermodel. Te dame so lahko zelo nemogoče. Elite je plače modelov pripeljala do vrhunca, ki si ga nihče ni mogel predstavljati, a dekleta se mi niso nikoli niti zahvalila za to. Dovolj imam!«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 10. junij 2014 / 07:00

Gorenjski glas, št. 46

Gorenjski glas, 10. junij 2014, št. 46

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 3. avgust 2013 / 23:46

Pri Koroški Beli umrl motorist

V soboto popoldne se je na glavni cesti izven naselja Koroška Bela zgodila huda prometna nesreča med osebnim avtomobilom in motoristom, v kateri je slednji na kraju nesreče umrl.

GG Plus / sobota, 3. avgust 2013 / 12:16

V Egiptu je še bolj vroče

Vročina je zajela vse Sredozemlje. Še posebej vroče pa je v Egiptu, eni najstarejših sredozemskih držav, kjer je poleg poletne visoka tudi politična vročina. Ne prva ne druga ne popuščata in deželi ob...

Šport / sobota, 3. avgust 2013 / 12:05

Kralji višin premagali vročino

Jubilejnega 15. gorskega Teka na Grintovec se je minulo nedeljo udeležilo rekordnih 347 tekačev iz 14 držav, ki so se morali poleg strmega vzpona spopasti tudi s hudo vročino. Kralj Grintovca je posta...

Kultura / sobota, 3. avgust 2013 / 12:05

Podobe med sanjami in realnostjo

V razstavnem prostoru kranjskega gostišča Stari Mayr bo do konca avgusta na ogled razstava akademskega slikarja Franca Beštra, čigar tudi novejša dela izkazujejo njegov osebni avtorski slog.

Jesenice / sobota, 3. avgust 2013 / 12:01

Gradnja druge cevi je pred vrati

Jesenice – Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je objavilo pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta za dograditev predora Karavanke. S tem so se začeli postopki, na osnovi katerih bodo...