Za več pridelave doma
Evropska parlamentarka Zofija Mazej Kukovič je v okviru projekta in natečaja Hrana za zdravje in delovna mesta obiskala Dava Karničarja na Jezerskem.
Jezersko – Ocenjevalna komisija si je ogledala vrtička, ki ju obdelujeta z ženo Petro, nato pa je vrhunski alpinist in smučar z Everesta goste popeljal do razgledne točke Prode.
V projekt Požen' Evropo, ki vključuje natečaj za hrano in delovna mesta, je prijavljenih okoli 150 ljudi, je na Jezerskem povedala Zofija Mazej Kukovič. »V okviru projekta pripravljamo delavnice, izobraževanja, srečanja, ocenjevanja vrtov in nasadov ... vse s ciljem, da bi mladim zbudili spoštovanje in ljubezen do zemlje in jim pokazali, da so na tem področju tudi možnosti za razvijanje podjetništva in samozaposlitve. Ne v Evropi ne v Sloveniji v prihodnjih letih ne moremo računati na večje število klasičnih delovnih mest, zato iščimo druge priložnosti,« je o svojem projektu, ki ga razvija od začetka svojega sodelovanja v Evropskem parlamentu, povedala Mazej Kukovičeva. Davo Karničar, ki danes želi preživeti kot samostojni podjetnik, se ji zdi primer človeka, ki dokazuje, da je tudi v trdih razmerah mogoče preživeti. Po drugi strani pa so tudi njegovi uspehi povezani z zdravo prehrano, o čemer je predaval tudi na eni od delavnic v projektu evroposlanke. »V Sloveniji je s pridelavo hrane povezanih še veliko priložnosti,« je povedala poslanka in spomnila, da v Evropi vsako leto vržemo stran 90 milijonov ton hrane. V Sloveniji je za milijardo evrov uvozimo, lahko pa bi jo mnogo pridelali tudi sami in bili tako tudi bolj zdravi.
»Vesel sem, da so me povabili k sodelovanju v projektu evropske parlamentarke,« je povedal Davo Karničar, ki se z ženo Petro pri svojem gorniškem centru že tretje leto ukvarja z vrtičkarstvom. »Dva vrtička imamo: prekopali smo rušo, zemljo močno pognoliji s hlevskim gnojem, sedaj pa pridelujemo vrtnine, ki uspevajo tu gori. S tem se v večji meri ukvarja Petra, sam sem bolj odgovoren za rože. Poleg vsega drugega je, potem ko pobiraš pridelek, zelo dober občutek, da si ustvaril nekaj svojega.« Petra pravi, da tu uspevajo krompir, nizek fižol, koleraba in podobne preproste vrtnine, na višini tisoč metrov pa se ne trudijo denimo s papriko ali paradižnikom. Pot do lastnega pridelka je seveda precej trda in tudi pot do samooskrbe je še daleč.