Jogo vodi kar iz domače dnevne sobe
Ko so bile zaradi koronavirusa odpovedane vse javne prireditve in druženja v zaprtih prostorih, je Helena Žitnik, učiteljica joge, odpovedala tudi vse skupinske vadbe. Da njeni slušatelji in (med njimi predvsem) slušateljice ne bi ostali brez svojega tedenskega odmerka jogijske prakse, se je z njimi povezala na daljavo in jim ponudila jogo iz svoje dnevne sobe.
Helena Žitnik iz Kranja, po izobrazbi uni. dipl. ekonomistka, ki je več let delala v mednarodnem podjetju, se kot samozaposlena že nekaj časa ukvarja z vodenjem tečajev za osebni in poslovni uspeh, treningi nevrolingvističnega programiranja in učenjem hatha joge. Jogo, ki jo v pomladnem semestru vodi v sedmih skupinah, pa je zaradi spremenjenih okoliščin zdaj iz telovadnice preselila v domačo dnevno sobo in na splet.
»V stresnih, izzivov polnih situacijah, kot jo imamo sedaj, lahko začutimo, kako močno orodje za sprostitev, obvladovanje uma in zdravje telesa je joga. In tudi zato se z veseljem potrudim, da svojim tečajnikom vsak teden na spletu ponudim prakso joge, ki jo potem lahko opravljajo doma. Da se sprostijo, odklopijo, razbremenijo, ponovno začutijo notranji mir in moč,« utemeljuje Helena potrebo, da svojim zvestim 'sledilcem' ponuja prakso joge tudi zdaj, ko se ne morejo družiti in jo izvajati skupaj. Priznava, da je joga brez občinstva nekoliko nenavadna, zato je tečajnike zaprosila za povratno informacijo.
»Po prvem posnetku sem dobila odzive, domala vsi so se oglasili in strnili vtise o tem načinu vadbe. Prav ganjena sem bila,« pove učiteljica joge. »Veseli me, da joga pomaga, da nekaterim odžene strah, ki ga čutijo v tem času, da se na ta način lahko odklopijo od stresa, nekaterim je to edina vrsta rekreacije. Dejstvo, koliko ljudem pomeni joga in da jim z njo lahko pomagam v težkih časih, je zame največja nagrada.«
Poldrugo uro dolg video posnetek jogijske prakse iz Helenine dnevne sobe zdaj tečajniki dobijo vsak teden. Vadbo opravijo, kadar želijo. Tu se pokaže njihova samodisciplina, spet nekaj, k čemur navaja joga. Sicer pa Helena za video posnetek joge iz svoje dnevne sobe nima na voljo kake profesionalne opreme, zgolj telefon, brezplačne programe za urejanje posnetkov ter prostor na spletu, kamor njene tečajnice in tečajniki lahko dostopajo za ogled. Pri tem ji je v veliko pomoč mož, s katerim sta se zlasti s prvimi posnetki trudila več ur, da so bili primerni za razpošiljanje. Vsa Helenina družina je namreč zdaj doma: medtem ko sta starša na neprostovoljnem dopustu, se otroka (osmošolec in študentka) šolata na daljavo. V tem pogledu so Žitnikovi podobni mnogim družinam, ki se prebijajo skozi izredne razmere, Helena pa številnim samozaposlenim, ki jih v negotovih razmerah skrbi preživetje.
»Ja, epidemija je prizadela tudi posel, s katerim se ukvarjam. Obe dejavnosti, izobraževanja in tečaje joge je država z razglasitvijo epidemije prepovedala, tako da jih ne morem opravljati v živo, tako kot to delam običajno. Čez noč sem ostala brez možnosti zaslužka, verjetno bo to, kar sem zaslužila do začetka marca, v glavnem moralo zadoščati do jeseni. Pomoč države samostojnim podjetnikom je zato še kako dobrodošla. Do nadaljnjega tako ne moremo imeti srečanj sekcije Zdravje, ki jo vodim v okviru Ljudske univerze Jesenice (financira jih Občina Kranjska Gora, srečanja pa so potekala v Mojstrani in Gozdu - Martuljku). Vse delavnice na temo komunikacije in obvladovanja stresa, ki sem jih imela dogovorjene v podjetjih za to pomlad, so odpovedane. Nekako bomo izvedli edino načrtovane vadbe joge, seveda preko spleta, dokler se ne vrnemo v ustaljeno življenje,« sklene Helena Žitnik.