Nekdanja kraljičina puška na ogled v muzejski vitrini / Foto: Igor Kavčič

Stoletje kraljičine puške

Puška in razmišljanja o vojni.

Manjša muzejska postavitev, tako imenovana »Muzejska vitrina«, s katerimi letos v Gorenjskem muzeju zaznamujejo svojo 60-letnico, je tokrat posvečena nekdanjemu oddelku za NOB, njen avtor Jože Dežman pa se je pri postavitvi mini razstave oziral na tematiko druge svetovne vojne v širšem smislu. Osrednji predmet razstave je puška kraljice Marije (žene leta 1934 v Marseillu ubitega jugoslovanskega kralja Aleksandra), ki v sebi nosi edinstveno zgodbo.

Puška Mannlicher Schön­euer, verjetno model 1903, je bila izdelana v avstrijski tovarni Steyer in je bila tisti čas tudi v naših krajih dokaj pogosta in popularna lovska puška. Vojno pot razstavljene puške je opisal partizan Zdravko Kotnik iz Mojstrane. Kraljica je puško uporabljala, kadar je hodila na lov v Krmo, sicer pa se je hranila pri državnem lovcu Alojzu Rekarju v Radovni. V juniju 1943 je bil izdan nalog, da se poberejo vse puške na kroglo, ki jih hranijo lovci. Kotnik je puško s partizanom Trčejevim Jožem – Boštjanom iz Gorij vzel pri Rekarju in jo imel do 19. januarja 1944, ob formiranju OZN-e na Primorskem. Nato je to puško dobil Klemen Rabič iz Stare Fužine. Po osvoboditvi je Kotnik puško dobil nazaj in jo imel do leta 1949, ko jo je vzel Johan Bertoncelj in jo oddal v muzej.

Puška je posebna tudi zato, ker je partizan med vojno v njeno kopito vrezal simbole, ki ilustrirajo nacionalno in revolucionarno v partizanskem gibanju. Na eni strani so to nageljni, lipovi listi in v sredi planika z napisom »V boj za svobodo«, na drugi strani kopita pa zvezda s srpom in kladivom ter stiliziran Triglav z imenom Jože. Partizan s tem kaže odnos do svoje domovine Slovenije, hkrati pa z revolucionarnim simbolom kliče k spremembi družbenega sistema.

Na enega razstavnih panojev je avtor v drugo svetovno vojno vpisal nemško okupacijo, upor, revolucijo in držav­ljansko vojno, kolaboracijo pa je, kot je povedal namerno izpustil, saj so po njegovem komunisti prav tako kolaborirali s stalinizmom, pa se tega nikoli ni pou­darjalo. Dežman med drugim s številkami padlih partizanov, političnih organizatorjev, domobrancev, civilnih oseb in po vojni ubitih ugotavlja, da je bila Gorenjska kot druga najbolj trpeča slovenska pokrajina v 2. svetovni vojni. V nadaljevanju s predstavitvijo knjig v vitrinah in omembami nekaterih muzejskih razstav v preteklosti in zadnjih letih sporoča še, da je bil Gorenjski muzej včasih tako v vlogi varuha revolucije kot v letih po osamosvojitvi podiranja tabujev, povezanih z 2. svetovno vojno in časom po njej.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / sreda, 18. julij 2012 / 07:00

Na kratko

PSA: Francoski avtomobilski koncern PSA Peugeot Citroën je napovedal, da bo ukinil osem tisoč delovnih mest. Število zaposlenih bodo leta 2014 zmanjšali za...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Bohinjski velikani in Hudičev most

Stara Fužina - Znanstveno raziskovalna služba TNP organizira vsako leto sklop vodenih sprehodov in izletov po različnih delih parka, ki se imenuje Petkovi popoldnevi v...

Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Sto let bohinjskega turizma

Bohinj - Bohinj praznuje letos stoto obletnico organiziranega turizma in v njeno počastitev so turistične organizacije, občina in tudi posamezniki skupaj pripravili ka...

Prosti čas / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Veter v kosteh

Letošnji Domski piknik se je končal tako, da smo bili obiskovalci praktično pregnani domov. Za to pa niso poskrbeli izvajalci s svojo glasbo, ampak kar klavrno vreme.

Zanimivosti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Glej, mami, tjulenjčka!

"Ja, ljubček, to je pa tjulenj. Kako je zanimiv, kajne? Glej, kako plava. Tjulenjček!" "Gospa, oprostite, ampak tole ni tjulenj. To je morski lev ..."

Nasveti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Uvod v fužinske planine

Planina Vogar (1054 m) in Vodični vrh (1621 m)