Ne verjamejo, da je zrak čist
Škofjeloški svetniki so prisluhnili poročilu o opravljenih meritvah kakovosti zraka na dveh lokacijah v Škofji Loki v zadnjem letu.
Škofja Loka – Od aprila do oktobra lani je bila mobilna merilna postaja postavljena na Trati, od oktobra do aprila letos pa blizu Osnovne šole Škofja Loka – Mesto. Na junijski seji občinskega sveta je o rezultatih meritev poročal Anton Planinšek iz Agencije RS za okolje. Rezultati kažejo, da večjih preseženih mejnih vrednosti ni bilo, opozarja zgolj na večje zimsko onesnaženje s trdimi delci, ki je bilo preseženo 30 dni, dopuščeno preseganje je sicer 35 dni. Izpusti so večji pozimi, poročevalec pa to pripisuje prometu in individualnim kuriščem v občini. Priporoča, naj se namesto na meritve sedaj osredotočijo na ukrepe za zmanjšanje emisij.
Ugotovitvi, da je zrak v Škofji Loki razmeroma čist in da onesnaženje ne odstopa občutno od drugih mest v državi, je oporekalo več svetnikov. Igor Draksler za onesnaženje na Trati krivi industrijo. Tamkajšnji prebivalci opažajo prašne izpuste iz dimnika tovarne Knauf Insulation, in to v večji meri ob koncih tedna. Stanje na Trati je primerjal s tistim v Trbovljah, z edino razliko, da se tam ljudje upirajo. Po njegovih besedah bi morali tudi v Škofji Loki od onesnaževalcev zahtevati, naj sprejmejo ukrepe, ki bi zmanjšali onesnaževanje, in okrepiti prizadevanja občanov za odškodnine. Na vpliv industrije, ki je v poročilu zanemarjen, je opozorila tudi Zorica Škorc, Milenko Ziherl pa je omenil, da se vseh vrst izpustov niti ni merilo, med drugim tudi ne fenola in formaldehida. Anton Peršin ob priporočilu, da se občani preusmerijo na čistejše energente v domačih kuriščih, predlaga, naj se jim ob tem zniža tudi komunalni prispevek. Skrb za zdravje prebivalcev občine Škofja Loka so izražali tudi Janez Radelj, Mirjam Jan Blažić in Tomaž Paulus, Matej Demšar pa je predlagal, naj 30 tisočakov, kolikor so veljale celoletne meritve, občina raje nameni posodobitvi kurišč. Anton Planinšek je pojasnil, da bo Knauf zmanjšal možnost onesnaževanja z višjim dimnikom, sicer pa meni, da bi morali v industriji vgraditi naprave, ki stalno merijo njihove izpuste, ne le občasno in napovedano. Tatjana Bernik z občinskega oddelka za okolje in prostor je izrazila zadovoljstvo, da je poročilo zbudilo zanimanje, po njenih besedah pa so bile meritve namenjene pridobitvi informacije o kakovosti zraka, da bo občina na tej osnovi sprejela določene ukrepe, ne pa iskanju onesnaževalcev.