Kaj bolidi, raje vikend s kriminalom
Napoved nedeljske dirke na Nürburgringu me je spomnila na Eifel, na staro legendo o Genovefi in na moderno kovanje denarja s kriminalistiko.
Eifel, najbolj znan po 1927 odprti dirkaški progi formule 1 Nürburgring. Znamenita severna pentlja, ki je s prenovo leta 1984 dobila še večji sloves in se je okrog nje nakopičilo mamutsko podjetje, ki je hudo v rdečih številkah, pa ni edina privlačnost. Priljubljena nemška ljudska pripovedka govori o Genovefi Brabantski, ženi grofa Siegfrieda Pfalškega iz 8. stoletja. Ko je moral njen mož na vojsko, jo je Siegfridov namestnik Golo po krivici obdolžil zakonolomstva in obsojena je bila na smrt. A rabelj se je je usmilil in Genovefa je z novorojenčkom vred izginila v gozdovih. Čez šest let jo je užaloščeni soprog po naključju našel v gozdni duplini, ko je bil na lovu. V mestu Mayen je vse v znamenju Genovefe, grad, lepa cerkev Fraunkirch in kičasti ali pa izvirni spominki. Sicer pa vulkanska pokrajina Eifel ponuja naravne parke, jezerca, ostanke rimskih vodovodnih napeljav, vulkanski muzej, pivo bitburger in manjše kraje s slikovitimi predalčnimi hišami. Med njimi je najbolj razvpit kraj Hillesheim. Zame, ki rada berem kriminalke, je bil odkritje. Imajo »Krimihotel«, založeno knjižnico in knjigarno, v kavarni lahko naročite »kavico Poirot« ali pa čaj »Miss Marple«. Za spominek si lahko kupite posebno praženo kavo »Črna smrt«. Mesto Hillesheim z okolico velja za najbolj nevarno okolje, kjer se mori, ugrablja, naklepa ... iz fantazije. Pa ne velja to le za nemške avtorje. Posebej dejaven je domači pisec kriminalk Ralf Kramp, katerega knjigo Umor v vinski kleti imamo tudi v slovenskem prevodu. Če ste dober pešak, si lahko za vikend privoščite 17 ali 20 km dolg pohod od kraja do kraja zločina in preskušate lastne detektivske sposobnosti. Na poti boste deležni tudi domače kalorične jedi »Döppekoche«. V kakšni domači gostilni vam bodo tudi priporočili, da popijte po jedi še šilce »ta kratkega«, da se ne bo kujal želodec ... Lahko pa si privoščite tudi sprehod skozi mirne jezerske kotičke ali po nürnburškem avtomobilskem muzeju ter občudujete kipe nekaterih velikih dirkačev.
Eifelska jed »döppekoche«
Za 4 do 6 oseb potrebujemo: 400 g na kolobarčke narezane čebule, 30 g maščobe, 1 kg grobo naribanega surovega krompirja, 4 jajca, 10 rezin slanine, narezane na pol cm debelo, sol, poper, muškatni orešek.
Čebulo olupimo, narežemo in steklasto popražimo. Krompir olupimo, nastrgamo in ga damo v cedilo, da se odteče. Nato ga povaljamo še v papirnati brisači. Krompir zmešamo s čebulo in previdno začinimo. V težak, dobro namaščen pekač, najboljši je iz litega železa, najprej naložimo polovico koscev slanine, jih prekrijemo s polovico krompirjeve zmesi in postopek ponovimo. Pečico ogrejemo na 190 do 200 stopinj in pečemo približno 80 minut na srednji rešetki. Nato vzamemo pekač iz pečice, preložimo rešetko na niže in pečemo še 25 minut. Izklopimo pečico, počakamo še deset minut in postrežemo z mešano solato.
Pa dober tek!