Pri naših južnih sosedih bomo še vedno plačevali s kunami. / Foto: Tina Dokl

Na Hrvaško še s kunami

Kljub temu da je naša južna soseda v ponedeljek postala članica Evropske unije, še ni vstopila v schengensko območje, zato je na meji še vedno potrebno ustavljanje, prav tako plačevanje pri sosedih še vedno poteka v kunah.

Kranj – Kar nekaj sprememb je, odkar je Hrvaška v ponedeljek postala članica EU. Potnike, zlasti dopustnike, ki se odpravljajo na dopust k sosedom, je najbolj razveselilo, da vrste s Hrvaško niso več tako dolge, kot so bile, saj carinskega nadzora na meji med našo državo in Hrvaško ni več. Ker pa Hrvaška ni še vstopila v schengensko območje, nadzor na meji še vedno izvajajo policisti. Ker sta se Slovenija in Hrvaška odločili za skupen nadzor meje, dokumentov ni treba več kazati našim in nato še hrvaškim policistom, ampak se po novem ustavljamo zgolj enkrat, kar pomeni, da je potovanje na Hrvaško le delno olajšano. Pri tem pa je treba opozoriti tudi na to, da sistem skupnega prehoda še ni urejen prav na vseh mejnih prehodih, ampak ga bodo urejali postopoma.

Do kdaj se bo na meji s Hrvaško še treba ustavljati, je trenutno še težko zapisati, so pa sosedje že večkrat napovedali, da naj bi se to zgodilo do konca leta 2015. Dejstvo je, da dokler tudi Hrvaška ne bo postala članica schengenskega območja, mora Slovenija še naprej skrbeti za zunanjo schengensko mejo.

Še nekaj omejitev pri trošarinskih izdelkih

Kljub temu da carine s Hrvaško ni več in da potnikom ni treba več prijavljati gotovine in drugih plačilnih sredstev ter da na meji ni več posebnega nadzora nad blagom, je potrebno opozoriti, da je vendarle treba upoštevati predpise, ki pri potovanjih med državami članicami določajo nekatere omejitve. Tako obstajajo količinske omejitve za trošarinske izdelke, na primer pri tobačnih izdelkih in pijači (do 800 cigaret, 90 litrov vina, 110 litrov piva, 10 litrov žganja …). Upoštevati je potrebno tudi prepovedi in omejitve pri orožju, pirotehničnih sredstvih pa tudi pri predmetih kulturne dediščine.

Za energente, ki smo jih kupili na Hrvaškem oziroma kjer koli v državah EU, je treba plačati trošarino v Sloveniji, izjema so seveda pogonska goriva v rezervoarjih ali goriva do deset litrov v ustreznih posodah.

Vračila DDV ne bo več

Potniki z bivališčem v državah EU po novem tudi nismo več upravičeni do vračila DDV, nekaj sprememb pa je začelo veljati tudi na bančnem področju. Ker Hrvaška še ni članica evroskupine, bo plačevanje pri sosedih še naprej potekalo v kunah, sprememb za nas pa ni niti pri dvigovanju gotovine. Kot pojasnjujejo bančniki, so se za komitente pocenile nekatere bančne storitve, saj bo cena nakazil v evrih (ne pa v kunah) postala enaka kot cena za nakazila v Sloveniji.

Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja več pravic

Manjša sprememba je tudi na področju zdravstvenih storitev, saj smo za plačilo nujne medicinske pomoči že sedaj na Hrvaškem uporabljali evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, kar je omogočal meddržavni sporazum. Po novem je začel veljati evropski pravni red in bodo za zavarovance veljale enake pravice kot v drugih državah EU. Tako bo tudi zdravljenje, na primer ob poškodbah, lahko opravljeno na Hrvaškem. Pri načrtovanem zdravljenju in na primer pri specialističnih pregledih na podlagi napotnice pa bodo stroški poravnani le do višine, ki velja v Sloveniji.

Bistveno cenejše telefoniranje

Kar razveseljuje mnoge, ki odhajajo na dopust na Hrvaško, je tudi to, da so se z vstopom Hrvaške v EU v skladu z evropsko direktivo spremenile tudi cene mobilnega prometa v in iz Hrvaške za vse države članice EU, s čimer so cene bistveno nižje kot doslej. Ker so se znižale tudi drobnoprodajne cene tako imenovane evrotarife, ki veljajo v EU, je pocenitev še izrazitejša, celo do 80 odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 3. julij 2015 / 11:40

Zgodba o potovanju v neznano

Danes zvečer ob 21. uri bo v letnem gledališču Khislstein interdisciplinarna predstava Hidden Myth avtorja Kristijana Krajnčana, v kateri se predstavlja zanimiva mednarodna zasedba umetnikov s področj...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 3. julij 2020 / 16:46

Petek nasledil Grosa

Franci Petek je zapustil funkcijo direktorja Smučarske zveze Slovenije in bil imenovan za vršilca dolžnosti direktorja Zavoda za šport Planica, ki ga je vse od ustanovitve vodil Jelko Gros. Novi vršil...

Slovenija / petek, 3. julij 2020 / 16:45

Brezplačni prevoz za starejše

Za pridobitev brezplačne vozovnice za medkrajevni javni potniški prevoz z avtobusom ali vlakom morajo upravičenci oddati vlogo po pošti ali pri prevozniku.

Kronika / petek, 3. julij 2020 / 16:45

Recimo ne alkoholu in hitrosti

Ljubljana – Praksa na področju varne mobilnosti preteklih let izkazuje, da tudi med poletnimi počitnicami, ko se vsi nekoliko bolj sprostimo, ne smemo pozabiti na lastno varnost in varnost drugih u...

Gorenjska / petek, 3. julij 2020 / 16:44

Priznanje tudi na Gorenjsko

Predsednik Borut Pahor je podelil državna priznanja na področju prostovoljstva za lansko leto. Med nagrajenci je tudi Gašper Zevnik iz občine Cerklje.

Nasveti / petek, 3. julij 2020 / 16:42

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)