Vila Bistrica je dokončno pristala v lasti podjetnika Aleksandra Jereba. / Foto: Luka Rener

Občina brez vile Bistrice

Prizadevanja občine Tržič oziroma državnega pravobranilstva za razveljavitev denacionalizacijskega postopka za vilo Bistrico niso bila uspešna.

Tržič – Vila Bistrica je dokončno pristala v lasti podjetnika Aleksandra Jereba, ki je nekdanji občinski protokolarni objekt leta 2008 odkupil od denacionalizacijskega upravičenca Guya Masquereja, pastorka pokojnega industrijalca Lea Gassnerja, kateremu so po 2. svetovni vojni vilo zaplenili. Občina Tržič oz. državno pravobranilstvo sta namreč neuspešno poskušala razveljaviti oz. obnoviti denacionalizacijski postopek.

Vila Bistrica je bila marca 2004 v okviru denacionalizacijskega postopka vrnjena pravnemu nasledniku denacionalizacijskega upravičenca, francoskemu državljanu Guyu Masquereju. Občina Tržič je leta 2009, nekaj dni pred potekom petletnega zastaralnega roka za izpodbijanje pravnomočnega sklepa sodišča v londonskih arhivih našla pomembne dokumente, ki dokazujejo, da je Leo Gassner tam dobil pravico do odškodnine za zaplenjeno premoženje v Tržiču. Njegova vdova Cvetana Gassner je namreč dobila skoraj 642 tisoč funtov odškodnine in podpisala tudi izjavo, da se odpoveduje uveljavljanju nadaljnjih zahtevkov v zvezi z zaplenjenim premoženjem v takratni Jugoslaviji. Občina Tržič je zato na sodišče takoj vložila zahtevo za obnovo denacionalizacijskega postopka, a jo je sodišče zavrnilo, ker ni imela pravnega interesa, izjalovili pa so se tudi vsi poskusi državnega pravobranilstva.

»Nad odločitvami sodišč in predvsem skrbi države za njeno premoženje smo zelo razočarani. Občina je 14 dni pred petletnim zastaralnim rokom iz londonskega kraljevega arhiva pridobila dokument, ki nesporno dokazuje, da je bila tistim, ki so zdaj denacionalizacijski upravičenci, že plačana pravična odškodnina. Ko se je Občina Tržič pritožila, so nas zavrnili, češ da nimamo pravnega interesa, kar je res, saj občina ni bila nikoli zgodovinsko lastnik, izrazili pa smo interes, da se vila Bistrica vrne nazaj. So nas pa opozorili, da bi država preko svojih inštitucij lahko zahtevala obnovo postopka, tega žal ni storila,« je razočaran tržiški župan Borut Sajovic, prepričan, da je bila denacionalizacija in naša denacionalizacijska zakonodaja ena največjih krivic, kraj in oškodovanj družbene lastnine po osamosvojitvi naprej. »Narobe svet. Ta država iz denarja osiromašenih in ubogih davkoplačevalcev vrača v postopku denacionalizacije nenormalna premoženja in nenormalne odškodnine.«

Občini Tržič za nameček grozi, da bo morala plačati še 270 tisoč evrov odškodnine, za kolikor jo je tožil denacionalizacijski upravičenec Guy Masquere, ker je od oktobra 2000 do februarja 2005 neupravičeno uporabljala objekt. Po naših podatkih je sicer to terjatev kasneje odkupil Aleksander Jereb. Občina po drugi strani sedaj toži državo za vso škodo, povezano z neuspešnim denacionalizacijskim postopkom, je razkril župan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / / 11:00

Poletni kamp Vesne Fabjan

Smučarska tekačica Vesna Fabjan bo v juliju v Planici prvič organizirala poletni kamp za otroke.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007