Sodba bo znana jutri
Sojenje zoper Edvarda Jurjevca in Martina Odlazka zaradi domnevno nezakonite prodaje večinskega deleža Gorenjskega tiska je končano. Jutri bo znana sodba.
Kranj – Kranjska okrožna sodnica Marjeta Dvornik bo jutri razglasila sodbo v kazenski zadevi zoper Edvarda Jurjevca, nekdanjega direktorja družbe Primož Trubar, in tiskarskega mogotca Martina Odlazka zaradi domnevne zlorabe položaja oziroma pomoči pri izvršitvi omenjenega kaznivega dejanja, ker naj bi leta 2008 s sporno prodajo deleža Gorenjskega tiska, ki je predstavljal 68,9 odstotka premoženja družbe Primož Trubar, tej družbi povzročila za približno 9,6 milijona evrov škode. Okrožna državna tožilka Renata Vodnjov je v včerajšnji končni besedi za oba obdolžena predlagala kazen po tri leta zapora in vsakemu po petnajst tisoč evrov stranske denarne kazni, zagovornika Blaž Kovačič Mlinar in Gorazd Fišer pa sta sodišče prepričevala, da bi moralo obdolženca oprostiti obtožb.
Tožilka Renata Vodnjov je v končni besedi razložila, da je za obdolženca predlagala enaki kazni, ker je tudi Odlazek, čeprav je obtožen »zgolj« pomoči pri storitvi kaznivega dejanja, odločilno pripomogel k njegovi izvršitvi s tem, ko je priskrbel kupce delnic in tudi organiziral podpis pogodb v Ljubljani. Poudarila je, da je bil Jurjevec v času prodaje delnic Gorenjskega tiska direktor njegove družbe pooblaščenke Primož Trubar in bi moral za prodajo tako velike deleža predhodno pridobiti soglasje skupščine, česar pa ni storil. Če bi šlo pri tem za »čist posel«, pa bi Jurjevec moral opraviti skrben pregled družb, ki so Gorenjski tisk kupile, česar pa tudi ni storil.
Odvetnik Blaž Kovačič Mlinar je izrazil ogorčenje nad kaznovalnim predlogom tožilstva, še posebej zaradi stranske denarne kazni, ki jo je po njegovem možno izreči le tistemu, ki mu dokažejo koristoljubje, v konkretnem primeru pa Jurjevcu koristoljubja ne očita niti obtožnica. Njegov klient da ni nikomur omogočil ne premoženjske ne nepremoženjske škode, je dodal. Tožilstvo ni dokazalo niti, tako odvetnik, da je imel Jurjevec sploh namen oškodovati družbo Primož Trubar, ne nazadnje pa je na koncu sam odločilno pripomogel, da se je stanje saniralo. Do danes pa so se tudi že uresničili strahovi Edvarda Jurjevca, saj je Gorenjski tisk postal »prazna družba«, v kateri je le še pet zaposlenih, potem ko je novi lastnik (Mohar in Satler) večji del proizvodnje preselili v EGP Škofja Loka, je še ocenil odvetnik.
Tudi Odlazkov zagovornik Gorazd Fišer je zavrnil očitke zoper svojega klienta, predlagano kazen pa ocenil kot odraz sedanjih razmer v družbi in pravosodju, ko je treba vse nakopičene težave, ki so državo privedle v krizo, sedaj reševati z visokimi kaznimi za gospodarska kazniva dejanja.