Bolje plačani kuharji in natakarji
V skladu z aneksom h kolektivni pogodbi dejavnosti gostinstva in turizma se bodo s prvim januarjem zvišale plače zaposlenim na tem področju.
Bled, Kranjska Gora – Sindikat delavcev gostinstva in turizma, Turistično gostinska zbornica ter sekcija gostinstva in turizma pri Združenju delodajalcev Slovenije so konec novembra podpisali aneks h kolektivni pogodbi dejavnosti gostinstva in turizma o dvigu najnižjih osnovnih plač. Za najvišji odstotek se bodo povečale plače zaposlenim, ki so razvrščeni v četrti tarifni razred, to so kuharji in natakarji, in sicer za dobrih petnajst odstotkov.
Predsednik sekcije gostinstva in turizma pri Združenju delodajalcev Slovenije Igor Škrinjar je ob podpisu aneksa poudaril, da bodo z dvigom plač pridobili tudi nov kader, ki ga je treba tudi zadržati, saj so doslej mnogi odhajali v druge poklice. Prav tako se predsednik Turistično gostinske zbornice Andrej Prebil zaveda, da nadaljnji razvoj in rast turizma ne bosta možna, če ne bodo uredili vprašanja kadrov na tem področju. Na zbornici namreč že dlje časa zaznavajo pomanjkanje ustreznega kadra na področju gostinstva in turizma, opozoril je še na potrebo po ustreznem vrednotenju kadra.
Tega se zavedajo tudi v večjih turistično-gostinskih podjetjih na Gorenjskem. Iz Sava Turizma so tako sporočili, da se bodo s prvim januarjem povišale plače zaposlenim v njihovi družbi, ob čemer pa potekajo tudi interna pogajanja s sindikatom, da bi bilo to povišanje še nekoliko višje, kot to določa branžna kolektivna pogodba. Dokler pogajanja ne bodo končana, več o tem niso pripravljeni razkriti. V družbi Hit Alpinea pa so po besedah direktorja Fedje Pobegajla letos največjo pozornost posvetili poplačilu presežnih ur iz preteklih obdobij, ki so jih dokončno izplačali konec septembra. Pomembno so povečali tudi znesek stimulacij zaposlenim in najbolj zavzetim sodelavcem popravili plače. Na vprašanje, ali bodo tudi višje plače v prihodnje v poklice na področju gostinstva in turizma pritegnile več mladih, pa odgovarja: »Prepričani smo, da so in še bodo mladi v prihodnje vedno bolj naklonjeni predvsem kariernim izzivom v uveljavljenih turističnih destinacijah in pri odgovornih delodajalcih.« Največ potreb po kadrih imajo turistično-gostinski ponudniki v Zgornjesavski dolini še vedno v času zimske in poletne turistične sezone. Takrat v družbi Hit Alpinea kolektiv razširijo s pogodbenimi sodelavci za določen čas, ki jim pomagajo še študenti, dijaki in posamezniki, ki prihajajo na delo iz tujine. Le tako lahko zagotavljajo ustrezno število zaposlenih, s katerimi jim uspe zagotavljati kakovostne storitve ob večjem povpraševanju v času sezone, večjih športnih dogodkih in podobnih priložnostih, je razložil Pobegajlo.