Josef Wallner (desno) in Norbert Eisner večkrat na leto obiščeta Slovenijo, jo raziskujeta, se pogovarjata z domačini ... Na fotografiji sta na Dolinarjevi turistični kmetiji na Kupljeniku. / Foto: Gorazd Kavčič

Poljče pri Begunjah so bile počitniški kraj

Knjiga Vodnik po Štajerski v nemškem jeziku tudi prebivalcem na sončni strani Alp ponuja kaj novega. Nastala je pod peresom Josefa Wallnerja, avtor pa je v njej združil zanimanje za zgodovino, kulinariko in potovanja na območju zgodovinske Štajerske. S slikovnim gradivom jo je opremil Norbert Eisner. Drug njun skupen projekt je knjiga Neznana Slovenija, v kateri sta pozornost namenila zgodovinski Kranjski in vsebino prepletla s sedanjostjo.

Josef Wallner, avtor knjig Vodnik po Štajerski (Reisen in der Untersteiermark) in Neznana Slovenija (Unbekanntes Slowenien), je v Pragi v antikvariatu našel star vodnik po zgodovinski Štajerski, kar je bilo izhodišče za njegovo prvo knjigo Vodnik po Štajerski. V zvezi s tem je proučeval zgodovino med nemško in slovensko govorečimi in ugotovil, da je zgodovina pri ljudeh na obeh straneh enostransko predstavljena, da so na obeh straneh stereotipi in predsodki. »Knjiga, izšla je leta 2009, je potovalni vodnik s poudarkom na zgodovini, kulturi, umetnosti,« je povedal Josef Wallner ob nedavnem obisku v Sloveniji. Lani je izšla knjiga Neznana Slovenija in je podobno »zgrajena« kot prva, le da Wallner piše o zgodovinski Kranjski. »Raziskoval sem po starem potovalnem vodiču 1850–1914. Na Kranjskem je bil živahen turizem, železnica je povezovala kraje, danes marsikje proge ni več. Poljče pri Begunjah so bile na primer počitniški kraj, Tuhinjsko dolino so imenovali Kranjska Švica, Logarsko pa Štajerska Švica. V Braslovče so na počitnice hodili Dunajčani. Pri Kranjski Gori je bilo kopališče. Zelo priljubljene so bile Dolenjske Toplice,« je ponazoril Wallner in dodal: »Na splošno pa me zanimajo manj poznana področja, na primer Bela krajina, Dolenjska, ki sta zgodovinsko spadali pod Kranjsko.«

Tako avtor knjige, kot Norbert Eisner, ki je knjigi opremil s fotografijami, poleg tega, da pregledujeta stare vire, raziskujeta tudi sedanjost. »Večkrat na leto prideva v Slovenijo, veliko se pogovarjava z domačini. Ponekod popijemo nekaj šnopsa (smeh), da se ljudje razgovorijo,« sta dejala, prepričana, da je Slovenija s svojo kulturno in naravno dediščino ena najlepših dežel v Evropi, da ima tudi odlično tradicionalno kuhinjo. Kot zanimivost: Slovenci in Avstrijci imamo kar nekaj skupnih izrazov, na primer palačinke. »Je razlika med avstrijsko nemščino in nemščino. Nemci palačinkam rečejo Pfannkuchen. Koliko skupnega imamo pravzaprav Avstrijci in Slovenci. Saj ljudi lahko ločiš politično, kar je »v loncu«, pa ne moreš deliti,« sta ponazorila sogovornika.

Norbert Eisner v fotografiji išče originalne motive. »Poskušam najti, kar je še zmeraj lepega, kar je še ohranjenega. Poglejte to upodobitev lisjaka v cerkvi v Marišičih (pokaže stran v knjigi Neznana Slovenija, op. a.). Oba pa sta bila tudi malce kritična: »Mnogo dediščine je, ki propada. Gradovi na Dolenjskem imajo velik potencial, pa propadajo. Res škoda.« Obe knjigi sta izšli pri založbi Zoppelberg, samo v nemškem jeziku, ker zanimanja za prevod v slovenščino na naši strani doslej ni bilo. Tretja njuna knjiga, ki je tik pred izidom in zajema območje Gorice, pa bo izšla tudi v slovenskem in italijanskem jeziku. Primorci so bili zainteresirani za slovensko izdajo. Na kaj še opozarjata z vsebino, ju vprašam. »V tretji knjigi, ki je tik pred izidom, pride do izraza sedanja kriza. Sedimo takole v kakšnem lokalu, ljudje se pogovarjajo in ugotavljam, da imajo premalo samozaupanja, da bi izhajali iz sebe. Dostikrat primerjam nas z Nemci, da smo se tudi Avstrijci v primerjavi z Nemci počutili »manjše«. Podoben problem zaznavava pri vas.«

Josef Wallner sicer dela na »inštitutu za izobraževanje za poklice v gospodarstvu« (prevod je opisen, op. a.). »Polovica avstrijskih dijakov se že izobražuje za poklic, zato imamo v Avstriji tako nizko brezposelnost. Tudi starši dijakov pristajajo na poklicno maturo, saj smo jih znali prepričati, da splošna matura ni edina prava izbira,« je še svoje poklicno področje izpostavil Wallner. Norbert Eisner pa je svetovalec podjetjem pri marketinških akcijah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 8. julij 2015 / 11:39

Pretepel ga je do smrti

Tržičan Dejan Pejić naj bi v četrtek na stopnišču večstanovanjskega objekta v Tržiču tako hudo pretepel 40-letnega Rajka Foliča, da je ta zaradi hudih poškodb umrl na kraju dogodka.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 27. maj 2021 / 23:12

Prič iz tujine (še) niso zaslišali

Na Okrožnem sodišču v Kranju so morali sojenje Božidarju Šosterju, ki mu očitajo storitev več kaznivih dejanj pri vodenju bohinjskih hotelov Zlatorog in Bohinj ter kampa Zlatorog, začeti znova.

Zanimivosti / četrtek, 27. maj 2021 / 23:10

Kaj storiti, če v naravi najdemo ptičjega mladiča

Pravzaprav najbolje, da nič, pravijo ornitologi. Pustimo ga tam, kjer je, saj so skoraj zagotovo v bližini mladičev tudi njihovi starši, ki jih spremljajo pri prvih korakih zunaj gnezda. Če že, jih z...

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:08

Prvi letošnji rebalans proračuna

V rebalans proračuna Občine Tržič sta uvrščena dva nova projekta, v glavnem pa gre za povečanje sredstev na proračunskih postavkah in načrtu razvojnih programov, ki pokrivajo cestno infrastrukturo.

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:06

Trideset daril za rojstni dan

Na OŠ Križe bodo državi Sloveniji za njenih trideset let poklonili prav toliko daril. Prvo darilo so že »odvili« – učenci in zaposleni so kar dvaintridesetkrat prehodili obseg Slovenije in ob zaključk...

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:04

Predstavil se je kandidat za vodenje tržiškega doma

Tržič – Tržiški občinski svetniki so na sredini seji podali predhodno pozitivno mnenje k imenovanju Domna Rakovca za direktorja Doma Petra Uzarja Tržič. Pred tem ga je že potrdil Svet zavoda Doma P...