
Dve desetletji Janševe šole
S prisrčno prireditvijo v Radovljiški graščini so v sredo zaznamovali 20. obletnico osnovne šole Antona Janše. Učenci prihajajo iz občin Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje.
Radovljica – »Naš daleč največji uspeh so srečni, uspešni in v življenje svojega kraja vključeni odrasli ljudje, ki so bili nekoč del našega skupnega življenja,« je na imenitni prireditvi, ki so jo ob 20. obletnici samostojne osnovne šole Antona Janše pripravili v radovljiški graščini, dejala ravnateljica Jelena Horvat.
Korenine šole, kot je na prireditvi povedal njen prvi, zdaj upokojeni ravnatelj Franc Markelj, segajo v leto 1952, ko je bil v Kamni Gorici ustanovljen vzgojni zavod. Kasneje so odpirali oddelke posebne osnovne šole, delovnega usposabljanja, razvojne oddelke v Radovljici, na Bledu in v Bohinju, namenjene otrokom in mladostnikom z motnjami v duševnem razvoju. Delovali so v okviru tedanjega zavoda Matevža Langusa, dokler niso konec leta 1991 postali samostojni javni zavod in se kot šola poimenovali po Antonu Janši. Potem ko so imeli prostore v radovljiški graščini in Čebelici, stavbi, kjer je danes upravna enota, so se leta 1993 preselili v novo šolo, v kateri za otroke iz občin ustanoviteljic: Radovljice, Bleda, Bohinja in Gorij, zdaj izvajajo dva programa: osnovnošolski program z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program vzgoje in izobraževanja. Zadnja leta z mobilno službo podpirajo tudi okoliške večinske osnovne šole in vrtce. »Danes sta največja strokovna moč poleg programa pouka še ustvarjalni in terapevtski del,« poudarja ravnateljica Jelena Horvat. »Uvajamo terapevtske modele in metode, kajti učni program daje tovrstnemu razvoju premalo vsebine. Velik poudarek je delo zunaj šole, sodelovanje z raznimi ustanovami, organizacijami in posamezniki, kjer otroci dobijo izkušnje, znanje in spoštovanje.«