
Četrtina območja je plazovitega
Po končanih treh projektih s področja varstva okolja so v Škofji Loki predstavili njihove rezultate. Pripravili so tudi karto ogroženosti pred plazovi.
Škofja Loka – Po enoletnih merjenjih kakovosti zraka na mobilni merilni postaji (pol leta na Trati, pol leta v središču mesta) je Anton Planinšek iz Agencije RS za okolje izpostavil najbolj pereč problem onesnaženja zraka s trdnimi delci, kjer so bile mejne vrednosti presežene tridesetkrat (zakonska meja je sicer 35), in v poletnih mesecih večje koncentracije z ozonom. Nadaljnjih meritev ne načrtujejo več, saj se morajo po Planinškovih besedah v občini sedaj bolj kot merjenju posvetiti ukrepom. Razlogi za te vrste onesnaženja zraka so zlasti v prometu, kjer se izboljšanje obeta z dograditvijo poljanske obvoznice, in v kuriščih, kjer je rešitev v energetskih ukrepih.
Kot sta povedala župan občine Škofja Loka Miha Ješe in vodja oddelka za okolje in prostor Tatjana Bernik, so se z lani sprejetim lokalnim energetskim konceptom in akcijskimi ukrepi posvetili energetiki javnih stavb. Z energetskim knjigovodstvom spremljajo energetiko stavb v lasti občine (šole, vrtci, športni objekti), v prihodnje pa napovedujejo tudi javni natečaj za energetsko najbolj učinkovit javni objekt. Podrobnosti o energetskem menedžmentu je pojasnil Gregor Kustec iz podjetja Enekom. Začeli so z energetskimi pregledi šol in vrtcev, do konca leta pa naj bi sistem skrbi nad energetsko učinkovitostjo dodobra zaživel. Vključenih je 19 stavb (9 šol, 8 enot vrtcev in dve enoti zavoda za šport). Ugotavljajo, da je skupen strošek porabe energije v vrtcih in šolah okoli 350 tisoč evrov.
To bi lahko racionalizirali: že z organizacijskimi ukrepi bi lahko prihranili do 25 tisoč evrov, z investicijskimi pa več kot 100 tisoč. Energetski pregledi so bili tudi podlaga za prijavo na razpis za nepovratna državna sredstva za energetsko sanacijo šestih stavb šol in vrtcev v občini. Hermina Krajnc z občinskega oddelka za družbene dejavnosti je povedala, da ob uspehu na razpisu v letu 2013 lahko računajo na 203 tisoč evrov denarja za sanacijo vrtca Najdihojca (sicer vredne 420 tisoč evrov), v letu 2014 pa za sanacijo vrtca Pedenjped, podružničnih šol Reteče, Lenart in Bukovščica ter OŠ Cvetka Golarja 578 tisoč evrov (od investicije 923 tisoč evrov).
V Škofji Loki so še povedali, da so pripravili tematsko karto ogroženosti območja občine pred zemeljskimi plazovi. Po podatkih dr. Tomaža Beguša iz podjetja Geoinženniring to območje ogroža okoli 120 plazov, aktivni so zlasti ob večjih deževjih, kar četrtina terena na območju občine je plazovitega. Namen določanja plazovitosti območij je v ukrepih, da se ta tveganja zmanjšajo v največji možni meri, te informacije pa so tudi v pomoč pri prostorskem načrtovanju. V delu je tudi knjižica o plazovih, ki jo bodo v prihodnjem mesecu ali dveh razdelili vsem škofjeloškim gospodinjstvom.