
Brez potrdila za osla tvegajo kazen
Za to, da prireditelj dobi pozitivno odločbo upravnega organa za organizacijo prireditve, je pogosto potrebnih veliko soglasij. So res vsa nujno potrebna?
Pa je odgovornost prireditelja, ki zagotovi vsa zahtevana soglasja, (za)varovanja kaj manjša v primeru, če se komu od udeležencev kaj zgodi? »Če je organizator zadostil vsem ukrepom, ki jih je določil sam, in ukrepom, navedenih v izreku dovoljenja upravnega organa, s tem zagotovi, da bo prireditev potekala varno za vse udeležence. Pomembno je, da upravni organ organizatorja opozori na odgovornost, ki mu jo nalaga predpis,« je povedala Tadeja Kreft iz UE Kranj.
Kranj - Primer: za prvomajsko parado v Naklem je prireditelj, Moto društvo oldtimer Naklo potreboval kar 33 različnih soglasij za izvedbo prireditve. »Večji je prireditveni prostor, več soglasij je potrebnih. Po Zakonu o javnih zbiranjih organizator potrebuje dokazila in med njimi je tudi soglasje vseh lastnikov zemljišč, kjer bo prireditev potekala. Med prireditvene prostore se štejejo tudi vsi parkirni prostori za vse udeležence javne prireditve. Če se prireditev dogaja na cesti in na območju dveh ali več upravnih enot, kot je bilo to v primeru prvomajske parade, organizator potrebuje soglasje za uporabo lokalnih cest, v tem primeru občin Naklo, Radovljica in Tržič. Predložiti so morali tudi soglasje Policijske uprave Kranj za pomoč organizatorju pri vzdrževanju javnega reda in miru ter potrdilo, da bodo zagotovili zdravstveno varstvo,« je pojasnila Tadeja Kreft, vodja referata za javni red in promet pri Upravni enoti (UE) Kranj, in dodala: »Če prireditev poteka na cesti, je način varovanja povsem drugačen, kot je to za prireditve, ki potekajo v zaprtem prostoru. Upravni organ tudi pazi, da so dodatni varnostni ukrepi sorazmerni s programom in s številom udeležencev.«
Zavod za turizem Radovljica je imel težave z organiziranjem živih jaslic. Kmet naj bi na njegovo povabilo na prireditev pripeljal osla, na kar so izvedeli, da bi kršili zakon, v kolikor za osla ne bi priskrbeli in tudi plačali veterinarskega potrdila za udeležbo na prireditvi.
»Zaradi tega decembra osla v sprevodu nismo imeli. Koga bi pa osel ugriznil, če ga nadzorovano pelje njegov gospodar? V Avstriji imajo žive jaslice, pa se ovce med klobasami sprehajajo. Čemu tako pikolovstvo?« se sprašuje direktorica Zavoda za turizem Radovljica Nataša Mikelj. »Vedno, ko v programu prireditve nastopajo živali, je potrebno predhodno soglasje Veterinarske uprave. Pravilno pa je, da upravi organ, ki izda dovoljenje, prireditveni prostor tudi pozna,« je dejala Kreftova.
Pa se Tadeji Kreft vendarle ne zdi, da smo šli v določenih primerih predaleč z birokracijo? »Moje osebno mnenje je, da ne. Še vedno govorim za UE Kranj, da zahtevamo dovoljenja in soglasja res samo v okviru predpisa in do tiste mere, da bo prireditev potekala varno. Nič več,« je dejala Kreftova. Še en primer: za organizirano spuščanje barčic v potočku, ki nima več kot trideset centimetrov globine, je obvezna prisotnost potapljača. Zakon o varstvu pred utopitvami namreč zahteva obvezno prisotnost potapljača, če se prireditev dogaja ob vodi, četudi je le nekaj centimetrov vode.
Če organizator prireditve ne prijavi, ukrepa prekrškovni organ, se pravi policija. »Upravni organ občasno opravi nadzor nad izvrševanjem ukrepov, določenih v izreku dovoljenja. Naš namen ni, da preganjamo organizatorje, ampak da jim ponudimo pomoč za varno izvedbo prireditve,« je še dejala Tadeja Kreft. Za odločbo, s katero UE organizatorju dovoli prireditev, organizator plača upravno takso v višini 22,66 evra. Če je organizator društvo, ki deluje v javnem interesu ali lokalna skupnost, so ti takse oproščeni.