Pričakujejo razveljavitev uredbe
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je pobudo občine Bohinj o reševanju črnih gradenj v TNP odstopil v obravnavo ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Bohinj – Po uporu, do katerega je konec julija lani prišlo zaradi odločb o rušenju domnevnih črnih gradenj, se po zadnjih informacijah kaže razplet. Kot smo že poročali, je spor sprožila uredba vlade iz leta 2003 o prostorskih ureditvenih pogojih (PUP) za sanacijo degradiranega prostora na območju Triglavskega narodnega parka in o rušenju nekaterih objektov. Med drugim so bili za rušenje predvideni tudi več kot petdeset let stari objekti domačinov, ki jih, kot so pojasnjevali, niso mogli obnavljati, za legalizacijo pa so nekateri izkoristili vse mogoče poti. Kot je ob začetku spora julija lani pojasnil župan Kramar, je vlada s sprejemom uredbe leta 2003 kršila postopek pri sprejemanju prostorsko ureditvenih pogojev, saj bi moralo spreminjanje uredbe teči po zakonsko predpisanih postopkih z javno razgrnitvijo in obravnavo. Posledično so celo občinski svetniki županu podelili pristojnosti za sprožitev ustavnega spora, ki pa ga je ustavno sodišče zavrnilo.
Pobudo občine Bohinj za odpravo uredbe pa je, kot kaže, uslišal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, in jo odstopil v reševanje ministrstvu za infrastrukturo in prostor. Kot je o pobudi dejal bohinjski župan Franc Kramar, pričakujejo, da bo vse skupaj na koncu pripeljalo do predloga vladi, naj sporno uredbo odpravi: »Želimo si odpravo uredbe in pristop k celoviti sistemski rešitvi. Rešitev bi bila v usklajenih sanacijskih prostorskih načrtih oziroma aboliciji do določenega datuma, v zameno za kazni, ki bi tudi prinesle dobrodošel denar v državni proračun.« Kot še dodaja župan, so veseli, da se rušenja v času reševanja pobude ne bodo nadaljevala, prepričan pa je, da je za situacijo v celoti kriva država: »Nekatere objekte bi rušili, drugi pa bi stali naprej. Med tistimi, ki jim je grozilo rušenje, so tudi objekti, starejši od štirideset let, lastniki pa dovoljenj zaradi Triglavskega narodnega parka niso mogli dobiti; ker je grozilo, da se bodo objekti podrli, so jih na lastno pest popravili, legalizirati pa jih niso mogli.«