Pričakujejo razveljavitev uredbe

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je pobudo občine Bohinj o reševanju črnih gradenj v TNP odstopil v obravnavo ministrstvu za infrastrukturo in prostor.

Bohinj – Po uporu, do katerega je konec julija lani prišlo zaradi odločb o rušenju domnevnih črnih gradenj, se po zadnjih informacijah kaže razplet. Kot smo že poročali, je spor sprožila uredba vlade iz leta 2003 o prostorskih ureditvenih pogojih (PUP) za sanacijo degradiranega prostora na območju Triglavskega narodnega parka in o rušenju nekaterih objektov. Med drugim so bili za rušenje predvideni tudi več kot petdeset let stari objekti domačinov, ki jih, kot so pojasnjevali, niso mogli obnavljati, za legalizacijo pa so nekateri izkoristili vse mogoče poti. Kot je ob začetku spora julija lani pojasnil župan Kramar, je vlada s sprejemom uredbe leta 2003 kršila postopek pri sprejemanju prostorsko ureditvenih pogojev, saj bi moralo spreminjanje uredbe teči po zakonsko predpisanih postopkih z javno razgrnitvijo in obravnavo. Posledično so celo občinski svetniki županu podelili pristojnosti za sprožitev ustavnega spora, ki pa ga je ustavno sodišče zavrnilo.

Pobudo občine Bohinj za odpravo uredbe pa je, kot kaže, uslišal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, in jo odstopil v reševanje ministrstvu za infrastrukturo in prostor. Kot je o pobudi dejal bohinjski župan Franc Kramar, pričakujejo, da bo vse skupaj na koncu pripeljalo do predloga vladi, naj sporno uredbo odpravi: »Želimo si odpravo uredbe in pristop k celoviti sistemski rešitvi. Rešitev bi bila v usklajenih sanacijskih prostorskih načrtih oziroma aboliciji do določenega datuma, v zameno za kazni, ki bi tudi prinesle dobrodošel denar v državni proračun.« Kot še dodaja župan, so veseli, da se rušenja v času reševanja pobude ne bodo nadaljevala, prepričan pa je, da je za situacijo v celoti kriva država: »Nekatere objekte bi rušili, drugi pa bi stali naprej. Med tistimi, ki jim je grozilo rušenje, so tudi objekti, starejši od štirideset let, lastniki pa dovoljenj zaradi Triglavskega narodnega parka niso mogli dobiti; ker je grozilo, da se bodo objekti podrli, so jih na lastno pest popravili, legalizirati pa jih niso mogli.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 8. julij 2012 / 07:00

Priznanja gorenjskim mesarijam

Na ocenjevanju mesa in mesnih izdelkov sta po tri šampione kakovosti prejela podjetji Meso Kamnik in Nimrod Škofja Loka.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Nove knjige (173) Stare slovenske molitve

»Ptičica in druga ž'vina, / gospodar in vsa družina, / vse k počitku željno je, / tiha noč zaziblje se. / Moja glav'ca je zaspana, / moja postelj'ca postlana, / ljubi angel, varuh moj, / varuj mene...

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Humor / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Enajsterica hrabrih ali …

Še pred kompetentnimi organi v stranki smo odkrili enajst delegatov, ki so na zadnjem kongresu SDS v Celju glasovali proti izvolitvi dosedanjega predsednika za nov mandat.

Humor / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Ta je dobra

Srečata se Janez in Francelj pa prvi reče drugemu: »Nekateri imajo res srečo, vedno kaj najdejo, kar je ravno po njihovi meri, jaz pa žal res nimam sreče. Moja Micka je šla v kino, namesto...